Abp Skworc: oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.

Reklama


Abp Skworc: oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
04 grudnia 2023 | 05:03 | asp, tk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Sample Fot. episkopat.pl
Nadzieję na to, że prawo „nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził w niedzielę abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.

W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. – Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego – powiedział duchowny.

Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
poster

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  – Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny – dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane – powiedział abp Skworc. –  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu – dodał hierarcha.

Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli – w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! –  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności – zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. – Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie – powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  – Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako – zaznaczył abp Skworc.

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. – Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka – wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. – To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię – zachęcił abp Skworc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama