Pamięci Prymasa Tysiąclecia

Międzynarodowa konferencja naukowa, pokaz filmów dokumentalnych i pielgrzymka duchowieństwa do grobu Prymasa Tysiąclecia – to niektóre punkty warszawskich obchodów 30. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. 28 maja, dokładnie w dniu rocznicy, uroczystej Mszy św. w stołecznej archikatedrze przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Już 14 maja na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się sympozjum naukowe. Sympozjum zatytułowane „Pasterz i prorok” poprzedzi Msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza.

W pierwszej części, zatytułowanej „Być w sercu Kościoła” wystąpią: ks. dr Marek Kotyński z referatem „Kapłan-ojciec czy brat”, red. Ewa Czaczkowska – „Biskup-przywódca ludu czy formator elit” oraz red. Zbigniew Nosowski – „Prymas Polski-między tradycją a nowoczesnością”. W części drugiej pt. „Pośród zamętu świata”, referaty wygłoszą: red. Zbigniew Borowik – „Czerwony ksiądz”, prof. Jan Żaryn – „Kontrowersyjny biskup” oraz prof. Wiesław Wysocki – „Niezrozumiany Prymas”. Sympozjum organizuje Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Tego samego dnia wieczorem (od godz. 19 do 1.00 w nocy) w ramach warszawskiej „Nocy muzeów” w siedzibie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych poświęconych kard. Wyszyńskiemu. Będzie można zobaczyć produkcje Telewizji Polskiej, m.in. spektakl Pawła Woldana „Prymas w Komańczy” i film Anny Pietraszek „Zawód: Prymas Polski”. Pokazowi towarzyszyć będzie quiz związany z osobą Bohatera.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się również z projektem przyszłej ekspozycji głównej Muzeum. Do jego siedziby kursować będzie bezpłatny autobus linii B (więcej informacji na stronie: www.noc-muzeow.pl).

19 maja w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich (przy ul. Miodowej 17/19) odbędzie się konferencja naukowa „Dorobek Prymasa Wyszyńskiego w polskiej i uniwersalnej perspektywie”. Podsumowaniem konferencji organizowanej pod patronatem i z uczestnictwem kard. Kazimierza Nycza będzie dyskusja panelowa o godz. 20.00 na Uniwersytecie Warszawskim.

27 maja obchodzone będzie Święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godz. 9.00 Mszy św. w kościele uniwersyteckim na terenie Kampusu im. Ks. Prof. Ryszarda Rumianka (ul. Wóycickiego 1/3, Warszawa) przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW.

O godz. 11.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UKSW z wręczeniem doktoratu honoris causa dr Hannie Suchockiej, ambasador RP przy Watykanie.

Bogaty program zaplanowano na sam dzień 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, a więc 28 maja. Do grobu Sługi Bożego pielgrzymować będzie duchowieństwo archidiecezji warszawskiej. Najpierw, o godz. 10.00 rozpocznie się sesja naukowa nt. aktualności nauczania Prymasa (Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66, przy kościele akademickim św. Anny). O godz. 12 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie, w Domu Arcybiskupów Warszawskich, odbędzie się braterskie spotkanie księży całej archidiecezji.

Niemal w tym samym czasie, o godz. 11.00, na Kampusie UKSW (ul. Wóycickiego 1/3) odbędzie się zlot szkół, noszących imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. O 15.30 rozpocznie się Msza św. polowa a po niej przejazd pod pomnik Prymasa na Krakowskim Przedmieściu 36 i złożenie tam kwiatów.

Natomiast o godz. 16.00 podczas Mszy św. sprawowanej w stołecznej archikatedrze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz udzieli święceń prezbiteratu.

Także w sobotę, 28 maja odbędzie się „Rajd szlakami Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego”. Trasa będzie wiodła ze Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie do Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19, gdzie będzie można zwiedzić pokoje, w których mieszkał, pracował i umarł Prymas Tysiąclecia.

Wiedzę o dwóch wielkich Polakach będzie można wzbogacić podczas organizowanego w Parku Rydza Śmigłego pikniku naukowego Radia Bis o Janie Pawle II i Prymasie Polski.

W niedzielę 29 maja na terenie Starego Miasta odbędzie się gra miejska "4 godziny do Komańczy", skierowana do ludzi młodych, zarówno uczniów gimnazjów i liceów, jak i dorosłych w wieku 20-30 lat. Gracze wcielą się w postacie z lat 50. i spróbują rozwikłać tajemnice, związane z uwięzieniem Prymasa. Gra wykorzystywać będzie technologię sms-ową, jak również tradycyjne karty do gry.

Natomiast na sobotę 4 czerwca zaplanowano rodzinny rajd prymasowski. Trasa będzie wiodła z Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przez Stare Miasto do pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję poznać życie i miejsca z związane z Prymasem.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8