Świadczcie o miłości Boga

Pierwszoplanową misją, jaką Pan powierza dzisiaj wam, odnowionym przez osobiste spotkanie z Nim, jest świadczenie o miłości Boga do człowieka. Przekazujcie ją nowym pokoleniom – powiedział Benedykt XVI w bazylice w Akwilei.

Spotkanie w bazylice rozpoczęło się od wystąpień arcybiskupa Gorycji – Dino De Antoniego i abp. Antonio Matiazzo z Padwy, który jest wiceprzewodniczącym komitetu organizacyjnego „Zjazd w Akwilei 2012”. Przyszłoroczne zgromadzenie odbędzie się prawie 22 lata po pierwszym, którego gospodarzem była również Akwileja.

Przemówienie Ojca Świętego było swego rodzaju próbą odpowiedzi na pytanie: jak współcześnie głosić Chrystusa i przekazywać wiarę? Właśnie te zagadnienia znajdą się w centrum przyszłorocznego zjazdu wspólnot kościelnego, których korzenie wywodzą się z Kościoła Akwilei.

„Północno-wschodnie Włochy są świadkiem i spadkobiercą bogatej historii wiary, kultury i sztuki, której oznaki, nawet we współczesnym zeświecczonym społeczeństwie, są dobrze widoczne – mówił Papież. – Mimo pluralizmu tożsamości kulturowej w ten region głęboko wpisana jest Ewangelia Chrystusa. Dowodem na to jest żywotność waszych wspólnot parafialnych, aktywność stowarzyszeń i odpowiedzialne zaangażowanie osób prowadzących duszpasterstwo. Horyzont wiary i chrześcijańska motywacja były i wciąż są na nowo bodźcem dla życia społecznego, inspirują konkretne działania i nasze postawy”.

Ojciec Święty wskazał, że ewangelizacja powinna skupiać się na świadczeniu o miłości Boga do człowieka. Szczególną troską – przypomniał – należy objąć ludzi starszych, chorych, potrzebujących. Wobec rozpowszechnionego kryzysu małżeństwa i spadku narodzin trzeba pamiętać o pomocy rodzinom i młodym ludziom. Współczesny świat stawia też przed chrześcijanami nowe wyzwania – mówił dalej papież. Podkreślił, że trzeba nadać chrześcijański sens życiu nacechowanemu rozpaczliwą pogonią za dobrami materialnymi, praktycznym materializmem i panującym subiektywizmem.

„Tak samo jak to było w przeszłości z przeżywanej odważnie wiary także dziś wypływa bogata kultura” – kontynuował Benedykt XVI. Wyjaśnił, że składają się na nią: miłość do życia od poczęcia aż do naturalnego kresu; promocja ludzkiej godności; wzmacnianie znaczenia rodziny opartej na wiernym i otwartym na życie małżeństwie; zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i solidarności. „Zachodzące zmiany kulturowe wymagają, byście stali się «przekonanymi chrześcijanami», zdolnymi do podejmowania nowych wyzwań kulturowych, w konstruktywnej i świadomej debacie z wszystkimi, którzy żyją w waszym społeczeństwie” – podkreślił Ojciec Święty.

Na zakończenie swego przemówienia przypomniał, że głoszenie Miłości Chrystusa polega też na promocji dobra wspólnego w społeczeństwie i odpowiedzialnym zaangażowaniu politycznym ludzi wierzących. Po spotkaniu w bazylice akwilejskiej Benedykt XVI pozdrowił niektórych jego uczestników, a następnie odleciał śmigłowcem do Wenecji, gdzie odbędzie się jutro druga i ostatnia część jego podróży do tego regionu Włoch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8