„Panie, modlimy się do Ciebie za Ziemię Świętą, za ludność Izraela i Palestyny, która znajduje się w uścisku bezprecedensowej przemocy” – mówiła dziś rano w Auli Pawła VI Margaret Karram, przewodnicząca Ruchu Focolari.
„W tych godzinach udręki i zawieszenia łączymy nasz głos z głosem Papieża i chóralnymi wezwaniami ludzi na całym świecie” – kontynuowała. Podczas modlitwy na rozpoczęcie dnia obrad uczestnicy Synodu w taki sposób prosili o pokój, także w innych krajach ogarniętych wojną.
Błagania do Pana rozpoczął i zakończył kard. Luis Rapahel Sako. Chaldejski patriarcha Bagdadu podkreślał okrucieństwo różnych konfliktów toczących się obecnie na naszej planecie.
„Chciałbym zaprosić was dziś rano do modlitwy o pokój na świecie, zwłaszcza w Ziemi Świętej, ale także na Ukrainie. Przemoc jest czarna, jest czarna również w Libanie – mówił kard. Sako. – Ludzie czekają z wielką nadzieją na życie w godności i braterstwie, a nie zawsze w strachu i niepokoju. Solidarność oznacza też solidarność ze wszystkimi, którzy się boją i cierpią (…). Boże troszczący się o wszystkich, spraw, aby cała pochodząca od Ciebie ludzkość tworzyła jedną rodzinę, bez przemocy, bez bezsensownych wojen i w duchu braterstwa żyła zjednoczona w pokoju oraz zgodzie ze względu na naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który jest Bogiem, żyje i króluje z Tobą w jedności Ducha Świętego na wieki wieków.“
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.