So,... let's go!

To, o co chodzi nie tylko przy pisaniu blogów, ale w ogóle w obecności chrześcijan, katolików, ludzi wierzących w Internecie, to... świadectwo.

Umieszczając w Internecie pierwsze wrażenie i próbne refleksje po zorganizowanym przez Stolicę Apostolską spotkaniu blogerów z całego świata napisałem, że najważniejszą myśl z rzymskiego blogmeetu można ująć w sformułowanie „autorzy blogów mogą służyć Kościołowi w wypełnianiu jego misji przede wszystkim wolnością w prawdzie”. Pod moim wpisem pojawił się komentarz: „Wolność w prawdzie... To jest świetne! Czyli mamy być sobą - przelewać "na pulpit" to, co w nas głęboko. Nieważne, jakie będą konsekwencje, ilu nas zbluzga czy opluje. Nieważne, ilu to przeczyta - i czy w ogóle ktokolwiek... To sposób na odkrywanie tego, co w nas tkwi... Mówiąc krótko, pisząc - mamy być prawdziwi (lub jeśli kto woli - autentyczni). I tyle. So,... let's go!” (rilla.pm).

Przeczytałem ten komentarz i mnie przytkało. Bo zaraz sobie uświadomiłem, że szukając mozolnie słów najlepiej ujmujących to, co chodzi nie tylko przy pisaniu blogów, ale w ogóle w obecności chrześcijan, katolików, ludzi wierzących w Internecie, to... świadectwo.

Wiem, słowo może się wydawać wyświechtane i nadużywane w tym, co niektórzy nazywają kościelną nowomową. Być może dlatego tak trudno było mi je odnaleźć. Ale wydaje mi się, że tym razem trzeba je odkurzyć, omieść z banalności i rozmaitych nalotów, nawet wypolerować i z pełną świadomością użyć.

Podczas spotkania blogerów w Rzymie ktoś mówił między innymi o tym, że tworzą oni przeciwwagę wobec wielu rzeczy złych w Internecie. Sprawiają, że oprócz wielu niedobrych, szkodliwych treści, pojawia się mnóstwo pozytywnych, budujących, podnoszących człowieka. Jest więc alternatywa dla każdego, kto zasiada do komputera, aby skorzystać z sieci. Ma wybór. Nie jest skazany tylko na zalew zła. Może wybrać dobro.

Przed laty w portalu Wiara.pl dyskutowaliśmy o możliwości spotkania Boga w Internecie. Wreszcie dopracowaliśmy się hasła, które stało się aż po dziś mottem Wiarowego forum: „Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy do Niego zaprowadzą...”. Nie tylko na swój użytek proponuję dzisiaj do tego motta uzupełnienie, a może nawet modyfikację: „Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy dadzą o Nim świadectwo i do Niego zaprowadzą”. A może nawet wystarczy samo „Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy dadzą o Nim świadectwo”, bo przecież od pierwszych lat chrześcijaństwa wiadomo, że świadectwo życia zgodnego z Ewangelią po prostu ludzi pociąga.

So,... let's go!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Faith
  04.05.2011 22:19
  Dawanie świadectwa to nie nakaz, jakby się wydawało. To rodzi się z wewnętrznego pragnienia, by dzielić się wiarą, by być 'solą dla ziemi' i 'światłem dla świata'. Widząc zło świata czujemy wewnętrzną mobilizację do niesienia Światła Chrystusa i rozświetlania mroków zwątpienia i beznadziei. W ten sposób każdy może wypełniać prorocką misję Chrystusa przepowiadając prawdę o Jego Dobroci, która wiązała się jednak z Ofiarą. Chrystus spotykał się z niezrozumieniem i z tym się trzeba liczyć, ale trzeba uwierzyć, że znajdzie się też i wiele otwartych i poszukujących serc. My tylko piszemy, a reszta już nie w naszych rękach.
 • Iskra
  04.05.2011 22:45
  Trzeba zatem napisać coś górnolotnego - bez szukania wydawcy - i nazwać to dawaniem świadectwa.To ja na Animal Planet wolę sobie popatrzeć na surykatki.

  Osobiscie mysle, ze swiadectwo to powiedzenie czegos o kims czy oczyms z czym sie zetknelismy i co bylo jakims przezyciem wewnetrznym, . Apostolowie widzieli pusty grob i temu daja swiadectwo. Apostolowie widzieli swojego mistrza zywego i temu dawali swiadectwo. Ktos kto mial raka i wyzdrowial daje swiadectwo.Pisanie o tym, ze patrzenie na suryatki w animal planet moze byc czyms lepszym jak czytanie swiadectw tez jest swiadectwem. Dla mnie to swiadectwo odkrycia pokrewienstwa z suryatkami.
 • Andrzej1
  05.05.2011 09:08
  My piszemy a reszta w rękach moderatorów.
 • Maria
  05.05.2011 18:03
  ped@lku! widac ze lubisz chlopcow nu nu ty ty ;) oby ci usechl robaczku
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8