Aktualny kontekst kulturowy kwestionuje naszą chrześcijańską, a także czysto ludzką tożsamość.
Stąd istnieje dziś pilna potrzeba powrotu do tego, co daje nam chrześcijańska wizja człowieka, mężczyzny i kobiety, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga – wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Marc Ouellet, zapowiadając zwołanie w Watykanie kolejnej konferencji, tym razem o powołaniach i chrześcijańskiej antropologii.
Nawiązuje ona do poprzedniej konferencji o teologii fundamentalnej kapłaństwa, która odbyła się ubiegłym roku w Auli Pawła VI. Była to, jak podkreśla kard. Ouellet, największa po Soborze refleksja Kościoła o kapłaństwie.
Wieloletni prefekt Dykasterii ds. Biskupów przyznaje, że kolejna organizowana przez niego konferencja jest w swym zamyśle wydarzeniem równoległym w stosunku do synodu, pogłębiającym podejmowaną na nim tematykę. Jego zdaniem potrzeba dziś zrozumieć, jak antropologia chrześcijańska odpowiada na problemy współczesnego człowieka, odwołując się do tego, co mówi nam Słowo Boże.
Konferencja o antropologii i powołaniu człowieka odbędzie się 1 i 2 marca w Auli Synodalnej w Watykanie. Jak zaznacza kard. Ouellet, będzie miała charakter przede wszystkim akademicki.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).