Szef watykańskiej dyplomacji wskazał na priorytety dotyczące możliwości pokoju w Ziemi Świętej.
Stolica Apostolska jest głęboko przekonana, że pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami oraz ogólnie w regionie przyniesie korzyści całej społeczności międzynarodowej – powiedział abp Paul Richard Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji w ONZ. Wskazał także na priorytety w odniesieniu do Ziemi Świętej w kontekście wznowionych wysiłków na rzecz budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.
Abp Paul Richard Gallagher podkreślił, że w kontekście inicjatyw pokojowych Stolica Apostolska koncentruje się zasadniczo na dwóch aspektach: trosce o miejsca święte związane z życie Pana Jezusa, a powierzone przez Kościół franciszkanom ponad 800 lat temu; a przede wszystkim na nieprzerwanej i stałej obecności wspólnoty chrześcijan, która tam jest od 2000 lat.
Szef watykańskiej dyplomacji podkreślił, że każda inicjatywa pokojowa jest mile widziana, w tym Arabska Inicjatywa Pokojowa, o ile nie odbywa się to ze szkodą dla miejscowej ludności lub uzasadnionych żądań zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Zaznaczył, że ci ostatni są dziś w bardzo słabej sytuacji, zarówno z powodu problemów z wewnętrznym zarządzaniem, jak i z powodu coraz bardziej militarnie inwazyjnej postawy państwa Izrael.
„To naprawdę smutne, że wciąż dyskutujemy tutaj o konflikcie izraelsko-palestyńskim 30 lat po podpisaniu porozumień z Oslo 13 września 1993 r., które dały wgląd w to, jak wyglądałoby rozwiązanie dwupaństwowe dla obu narodów” – powiedział abp Gallagher.
Odniósł się również do statusu Jerozolimy, która jest miastem bardzo ważnym dla chrześcijan, żydów i muzułmanów. „Właśnie z tego powodu Stolica Apostolska postrzega Jerozolimę nie jako miejsce konfrontacji i podziałów, ale jako miejsce spotkania, w którym chrześcijanie, żydzi i muzułmanie mogą żyć razem z szacunkiem i wzajemną życzliwością. To naprawdę smutne widzieć akty nietolerancji w Jerozolimie, takie jak te, których ostatnio dopuścili się żydowscy ekstremiści wobec chrześcijan. Wszelkie takie działania muszą być wyraźnie potępione przez wszystkie rządy, przede wszystkim rząd Izraela, a także ścigane przez prawo i powinno się nim zapobiegać w przyszłości poprzez edukację w zakresie braterstwa” – powiedział szef watykańskiej dyplomacji. Dodał, że Stolica Apostolska prosi o refleksję nad możliwością zagwarantowania Jerozolimie specjalnego statusu chronionego prawem międzynarodowym.
Abp Gallagher przypomniał, że Papież Franciszek wielokrotnie wzywał Izraelczyków i Palestyńczyków do zaangażowania się w bezpośredni dialog, odnosząc się do każdej z tych kwestii, które z biegiem lat stały się bardziej skomplikowane, nawet tych, które wydają się nie mieć jasnego rozwiązania.
Wyrazem tego było ważne wydarzenie w ogrodach watykańskich. Prawie 10 lat temu, 8 czerwca 2014 roku, ówczesny prezydent Izraela Szimon Peres i prezydent Palestyny Mahmud Abbas spotkali się w Watykanie, aby wspólnie modlić się o pokój i - wraz z papieżem Franciszkiem - zasadzić drzewko oliwne w ogrodach watykańskich. „Wydaje mi się, że po tym spotkaniu nie było już podobnych spotkań na wysokim szczeblu. Niemniej jednak nadal podlewamy to drzewko oliwne, czekając, aż prezydenci obu państw, w towarzystwie swoich rządów, przyjadą ponownie, aby zebrać owoce pokoju” – zaznaczył szef watykańskiej dyplomacji.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.