Trzeci rok z rzędu podano do publicznej wiadomości bilans finansów Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, jednego z urzędów Kurii Rzymskiej. Chodzi o prefekturę odpowiedzialną za zarządzanie i sprawy ekonomiczne związane z majątkiem watykańskim.
„Jesteśmy wszyscy przekonani, że dobra reputacja Kościoła w rozporządzaniu tym, co zostało mu powierzone przez hojność wiernych, stanowi podstawowy czynnik dla wiarygodności jego głoszenia” – podkreśla bp Nunzio Galantino.
Opublikowane podsumowanie za rok 2022 zaznacza, że Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej przekazała w sumie w tym czasie na potrzeby Kurii Rzymskiej 32,27 mln euro. Zachowano więc równowagę budżetową. Z raportu wynika również, iż wskazany okres charakteryzował się blaskami i cieniami z ekonomicznego punktu widzenia. Trudności płynęły w dużej mierze z kwestii związanych z wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie. Stąd ostatecznie wkład urzędu przekazany następnie na potrzeby Kurii Rzymskiej był o 6 mln mniejszy niż w roku poprzednim. Pozytywne elementy wiążą się z kolei w dużej mierze najprawdopodobniej z wyjściem z okresu pandemii koronawirusa.
Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej ma pod swoją opieką ponad 4 tys. nieruchomości na Półwyspie Apenińskim, głównie w Rzymie i w okolicach. Ponadto jej partnerzy zajmują się kolejnymi 1200 majątkami we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Urząd pełni też, na mocy decyzji Papieża Franciszka z 2014 r., rolę watykańskiego banku centralnego.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).