Benedykt XVI o Triduum Paschalnym

Zachęcam was do czerpania z tej zbawczej tajemnicy i do aktywnego udziału w Triduum Paschalnym – powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej na Placu św. Piotra w Watykanie. Swą katechezę poświęcił omówieniu tych "trzech świętych dni", stanowiących - przypomniał - centrum całego roku liturgicznego i będących czasem wyjątkowej łaski dla każdego chrześcijanina.

Na drugiej stronie znajdziesz pełny tekst papieskiej katechezy - przejdź

„Sercem” Wielkiego Tygodnia nazwał papież rozpoczynające się jutro Triduum Paschalne, w czasie którego Kościół wspomina tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. „Zapraszam was w tych dniach do znalezienia czasu na skupienie i modlitwę, aby w ten sposób móc głębiej czerpać z tego źródła łaski” – powiedział papież i przypomniał, że w tym czasie każdy chrześcijanin jest wezwany do sprawowania sakramentu pojednania, dzięki któremu można owocniej uczestniczyć w świętej Passze.

Ojciec Święty wyjaśnił znaczenie każdego z dni Triduum Paschalnego. Przypomniał, że w Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa sakramentalnego. Wielki Piątek to pamiątka męki i śmierci Chrystusa. „Dołączmy także my do Jezusa, który wchodzi na Kalwarię. Pozwólmy, aby prowadził nas aż do krzyża. Przyjmijmy ofiarę Jego Ciała za nas ofiarowanego” – powiedział papież. Wyjaśniając znaczenie Wielkiej Soboty przypomniał, że w tym dniu uroczyście celebrowana jest Wigilia Paschalna, podczas której ogłoszone zostanie Zmartwychwstanie Chrystusa, „Jego ostateczne zwycięstwo nad śmiercią, które zachęca nas, abyśmy w Nim stali się nowymi ludźmi”. „Kryterium, które kierowało każdym wyborem dokonywanym przez Jezusa w czasie całego Jego życia, była stała wola miłowania Ojca i dochowania Mu wierności. Ta decyzja odpowiadania na Jego miłość pobudzała Go do podejmowania w każdej pojedynczej sytuacji planu Ojca, utożsamiania się z powierzonym Mu zamysłem miłości, by odnowić wszystko w Nim, by do Niego przyprowadzić wszystko” – mówił Ojciec Święty.

Na koniec zaapelował: „Przeżywając Święte Triduum przygotujmy się także my na przyjęcie w naszym życiu woli Boga, mając świadomość, że w niej znajduje się nasze prawdziwe dobro, droga życia. Maryja Panna niech nas prowadzi w tej drodze i wyprasza nam u swojego Boskiego Syna łaskę oddawania naszego życia z miłości do Jezusa w służbie braciom”.

Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w głównych językach światowych papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów w ich językach, m.in. polsku. Na zakończenie odśpiewał z zebranymi po łacinie Modlitwę Pańską i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

Posłuchaj papieskiego przesłania do Polaków:

"Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Liturgia Wielkiego Tygodnia wprowadza nas w tajemnice męki i śmierci Bożego Syna, aby niedzielny poranek zabłysnął światłem Jego zmartwychwstania. Życzę, aby przeżywanie tych tajemnic umacniało w nas wiarę, budziło nadzieję i rozpalało miłość, abyśmy coraz pełniej uczestniczyli w rzeczywistości naszego odkupienia. Niech Bóg wam błogosławi!"

Wśród pielgrzymów z Polski w dzisiejszej audiencji ogólnej uczestniczyli m.in. studenci trzeciego roku teologii katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jak również pielgrzymi indywidualni z kraju i z zagranicy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10