WKS: Salezjanie apelują o pomoc

Salezjańscy misjonarze z Wybrzeża Kości Słoniowej apelują do organizacji międzynarodowych o objęcie natychmiastową pomocą humanitarną uchodźców wojennych w tym kraju. W przeciwnym wypadku wkrótce może wybuchnąć epidemia cholery, która – jak zaznaczają – zbierze krwawe żniwo przede wszystkim wśród dzieci i ludzi starszych.

Misjonarze szczególnie alarmują w sprawie sytuacji w Duékoué, gdzie znajduje się jedna z salezjańskich misji. Na jej terenie w dramatycznych warunkach znajduje się 30 tys. ludzi. Zamieszkują oni obszar, który normalnie może pomieścić cztery razy mniej ludzi. „Brakuje żywności, wody pitnej i lekarstw. Ludzie śpią pokotem na ziemi. Warunki higieniczne są przerażające. Nie ma wystarczającej liczby ubikacji ani miejsc, gdzie można się umyć” – czytamy w komunikacie wzywającym obecne w Wybrzeżu Kości Słoniowej organizacje międzynarodowe do objęcia natychmiastową pomocą uchodźców.

Salezjanie rozpoczęli zbiórkę funduszy na zorganizowanie długofalowej pomocy medycznej i żywnościowej dla uchodźców, jednak zanim do tego dojdzie trzeba zapobiec wybuchowi epidemii cholery i innych chorób. Sytuacja wciąż jest napięta i niepewna, stąd ludzie boją się wracać do swych domów. Uchodźcy są często legitymowani i wypytywani przez wojska prezydenta Quattary o przynależność etniczną. Budzi to obawy o dalszą przyszłość w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wciąż znajdowane są też kolejne groby ofiar tego kilkumiesięcznego konfliktu. Przedstawiciele Czerwonego Krzyża w okolicach Duékoué znaleźli zbiorową mogiłę z 200 ciałami. Wciąż nie ma ostatecznych danych dotyczących bilansu ofiar.

Więcej informacji

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POMOC, SALEZJANIE, WKS

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6