Odmowa przyszłym dzieciom prawa do posiadania i poznania matki i ojca to nowy rodzaj przemocy – stwierdzają biskupi czescy i morawscy w oświadczeniu odnoszącym się do aktualnych wydarzeń społecznych dotyczących rodziny, małżeństwa i tzw. Konwencji Stambulskiej. Wydali je e Velehradzie na Morawach, gdzie przy grobie św. Metodego odbywa się 136 sesja plenarna Konferencji Episkopatu
Biskupi czescy przypomnieli, że już przed pięcioma laty wydali list pasterski w sprawie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która często nazywana jest Konwencją Stambulską. Uważają, że „Konwencja jest dokumentem, który nie jest ani konieczny, ani korzystny dla krajów takich jak Republika Czeska. Wręcz przeciwnie. Sprowadza relacje między mężczyznami a kobietami do antagonistycznego zmagania i programowo relatywizuje wartości kultury europejskiej oraz ich przekazywanie następnym pokoleniom. Dostrzegamy, że służy to pełzającej penetracji społeczeństwa przez ideologię gender, którą papież Franciszek wielokrotnie nazywał «jedną z najniebezpieczniejszych kolonizacji ideologicznych»”.
Pasterze Kościoła w Republice Czeskiej są także zaniepokojeni próbami zalegalizowania związków osób tej samej płci jako „małżeństw”. Dziękują ustawodawcom, którzy odrzucają takie regulacje. „Małżeństwo opiera się na wiernym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przyjęcie dzieci i jako takie cieszy się wsparciem państwa. Harmonijna rodzina składająca się z ojca i matki jest najlepszym środowiskiem do wychowywania dzieci” - przypominają.
„Skąd nasze społeczeństwo bierze odwagę, by odmawiać przyszłym dzieciom prawa do posiadania i poznania matki i ojca? Czy jest to nowy rodzaj przemocy wobec dzieci? Zgadzamy się z papieżem Franciszkiem, że osłabienie rodziny, która opiera się na nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety, i jej prawna dekonstrukcja nie przynosi korzyści społeczeństwu i utrudnia rozwój osób. Nie ma powodu, aby ustalać jakiekolwiek podobieństwo lub analogię, nawet odległą, między związkami homoseksualnymi a Bożym zamiarem małżeństwa i rodziny”- czytamy w oświadczeniu biskupów czeskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.