Kościół a samobójstwo. Jak rozpoznać i jak pomagać? – bezpłatne webinary dla duchownych i świeckich

Jaka jest rola duchownych oraz liderów wspólnot w procesie pomocy osobom w kryzysie samobójczym? Jak rozpoznać kryzys, jak rozmawiać i jak pomóc? Czy są słowa, które mogą zaszkodzić? Jak ma postąpić kapłan, gdy do spowiedzi przychodzi osoba zagrożona próbą samobójczą? Te tematy zostaną poruszone w czasie bezpłatnych webinarów.

Reklama

Kapłani, siostry zakonne, ale też katecheci czy liderzy wspólnot mają dużo okazji do spotkań w szczególnych okolicznościach – rozmówcy otwierają się przy nich, dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami. Tymczasem liczba osób w głębokim kryzysie emocjonalnym czy kryzysie samobójczym stale rośnie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w głębokiej rozmowie taki temat się pojawi. Warto wiedzieć, jak rozmawiać, żeby wesprzeć osobę w kryzysie.
– Pierwsza pomoc emocjonalna jest bardzo zbliżona do pierwszej pomocy medycznej, to znaczy wystarczy krótkie szkolenie, pewne podstawy, rozprawienie się z pewnymi mitami. Wtedy możemy zrobić dużo więcej, żeby udzielić pomocy, ale też nie zaszkodzić osobie w kryzysie – mówi ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członek zespołu kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. – Myślę, że jako osoby duchowne jesteśmy nie tylko na pierwszej linii frontu, ale też jesteśmy zaproszeni, żeby pomagać – z zaznaczeniem, że nikt od nas nie wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, a tylko odpowiedniej pomocy w pierwszym kontakcie! – podkreśla kapłan. 

Kościół a samobójstwo. Jak rozpoznać i jak pomagać? – bezpłatne webinary dla duchownych i świeckich   https://zwjr.pl/

Jest także druga strona medalu: to właśnie do kancelarii parafialnej przychodzą bliscy ustalić pogrzeb osoby, która odebrała sobie życie. – Wtedy jest wiele możliwości wsparcia, towarzyszenia, udzielenia pomocy tej rodzinie, a następnie pokierowania wspólnotą parafialną tak, żeby pomóc przejść przez te najstraszniejsze chwile i nie zaszkodzić bliskim w żałobie – wyjaśnia ks. Trzaska. 

Problem staje się coraz bardziej palący – według danych Policji liczba osób, próbujących odebrać sobie życie, stale rośnie, problem ten dotyczy również młodzieży. Podstawowa wiedza, jak pomagać osobom w kryzysie samobójczym, jest bezcenna.

Czy do pomagania nie wystarczy podstawowa empatia? – Często na szkoleniach dla pedagogów, policjantów i innych przedstawicieli zawodów pomocowych pytam, czy jeśli ktoś został dźgnięty nożem albo ma w swoim ciele wbity jakiś przedmiot, to czy należy ten przedmiot wyciągać. Wszyscy znają odpowiedź: nie należy go ruszać. Chociaż logika nakazuje jak najszybciej pozbyć się ciała obcego, to dzięki szkoleniom z pierwszej pomocy wiemy, żeby tego nie robić. Tak samo jest w pierwszej pomocy emocjonalnej – jest wiele rzeczy, które na zdrowy rozsądek wydawałoby się pomocne i powinniśmy zachować się tak albo inaczej, a w rzeczywistości jest odwrotnie. Przykładowo: czy możemy pytać o myśli czy zamiary samobójcze? Boimy się tego pytania, aby ich nie wywołać. A prawda jest zupełnie inna. Powszechny jest też mit, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie to go nie popełni. Dlatego tę empatię – bardzo pomocną! – warto uzupełnić o kilka profesjonalnych wskazówek – tłumaczy suicydolog. 

Zobacz też:

Szkolenie składa się z dwóch części. W pierwszej zostaną przestawione m.in. informacje związane ze zjawiskiem zachowań samobójczych w Polsce i na świecie, nauczanie Kościoła Katolickiego, pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie i rola duchownych w procesie pomocowym, a także praktyczne wskazówki dla duszpasterzy w kontakcie z osobą w kryzysie i rodziną po stracie. 

Druga część jest kontynuacją treści przedstawionych w cz. I. W programie m.in.: pierwszy kontakt z rodziną po stracie samobójczej, towarzyszenie i pomoc, jak przygotować uroczystość pogrzebową, rola wspólnoty (w tym wspólnoty parafialnej) w procesie przeżywania żałoby oraz praktyczne wskazówki homiletyczne (jak mówić, aby pomagać i nie szkodzić). 

Webinary poprowadzi ks. Tomasz Marek Trzaska, suicydolog, członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i platformy pomocowo-edukacyjnej „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Webinary przeznaczone są dla kapłanów, sióstr i braci zakonnych, katechetów i liderów wspólnot. Odbędą się online przez platformę ClickMeeting. 

Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Suicydologiczne oraz Platforma pomocowo-edukacyjna „Życie warte jest rozmowy”. 
Czas trwania jednego spotkania: 50-60 minut + czas na pytania 

Część I: 
Temat: Kryzys samobójczy. Jak rozpoznać i pomóc?
20 czerwca (wtorek), godz. 19.30 

Część II: 
Temat: Strata samobójcza. Rola duchownych w towarzyszeniu w żałobie. 
22 czerwca (czwartek), godz. 19.30

https://zwjr.pl/artykuly/kosciol-a-samobojstwo


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7