„Złom na dzwon” na stulecie obecności

Księża salezjanie z Czerwińska nad Wisłą (diecezja płocka) w roku stulecia ich przybycia do miejscowego klasztoru i sanktuarium, zainicjowali akcję „Złom na dzwon”. Nowy, jubileuszowy dzwon „Święty Jan Bosko - dobry pasterz” powstanie ze złomu, który znaleźć można na posesjach parafian.

Reklama

 Inicjatywa, aby z okazji stulecia obecności salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą powstał kolejny dzwon na terenie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zrodziła się wśród księży salezjanów. Uznali oni, że będzie to najlepszy sposób upamiętnienia jubileuszu, a także wyrażenie przez parafian wdzięczności za troskę duszpasterską nad wspólnotą. Dzwon jest czymś ważnym ponieważ „ma głos i serce”, i odzywa się w najważniejszych momentach życia ludzi.

Wierni parafii Czerwińsk o akcji „Złom na dzwon” dowiedzieli się z niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Zbiórka złomu już trwa. Parafianie zawożą go do punktu skupu złomu w Wyszogrodzie. Tak zbierane są pieniądze na produkcję kolejnego dzwonu. Wszystko wskazuje na to, że cel uda się zrealizować, być może w sierpniu wierni usłyszą nowy dzwon po raz pierwszy.

- W naszym sanktuarium są obecnie trzy dzwony: dwa XVI-wieczne dzwony oraz dzwon „Kazimierz”, który został ufundowany w miejsce dzwonu zdemontowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pomyśleliśmy, aby jubileusz stulecia uczcić kolejnym, czwartym dzwonem. Dzwon „Św. Jan Bosko - dobry pasterz” będzie wzywał wiernych na codzienną Mszę św. Nowy dzwon zawiśnie w południowej wieży bazyliki - zapowiada ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii.

Dodaje, że nazwa dzwonu nawiązuje do Jezusa Dobrego Pasterza, ponieważ św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanów, takim pasterzem dla wiernych właśnie był, gromadząc wokół siebie często poranione i potrzebujące pomocy „owce”.

Centralne uroczystości z okazji stulecia przybycia salezjanów do Czerwińska odbędą się w dniach 8-10 września. Będzie celebracja liturgiczna, ale też konferencja naukowa „Czerwińsk jako miejsce spotkania”. Poza tym zaplanowano spotkanie Rodziny Salezjańskiej (w maju) i spotkanie młodzieży „Campo Bosco” (w sierpniu), dedykowane salezjanom na stulecie, a także konkurs literacki „Wspomnienia”, dotyczący obecności salezjanów w Czerwińsku.

Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII wieku, z inicjatywy bp. Aleksandra z Malonne, biskupa płockiego w latach 1129-1156, budowniczego katedry w Płocku. Zostało powierzone kanonikom regularnym laterańskim. Było wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. W lipcu 1410 roku w Czerwińsku przez Wisłę przeprawiał się król Władysław Jagiełło, który modlił się też w sanktuarium o powodzenie w bitwie z Krzyżakami. W 1923 roku do Czerwińska wprowadzili się salezjanie. Jedną z głównych atrakcji są romańskie freski z XIII wieku – jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.

W kościele od ponad czterystu lat czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore – jeden z najstarszych wizerunków maryjnych, czczonych w Kościele katolickim. W 1947 roku król Władysław IV uprosił sobie przed tym obrazem powrót do zdrowia. W 1648 roku wizerunek uznany został przez biskupa płockiego Ferdynanda za cudowny, a w 1970 roku ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama