Bardzo chciałbym, aby Papież zobaczył, jak bezmierna jest nasza wdzięczność, wdzięczność całego świata za te 10 lat, które zmieniły nas wszystkich na lepsze – mówi kard. Michael Czerny w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Wskazuje na priorytety, jakie stawia przed nami Franciszek: naśladowanie dobrego Samarytanina, pielęgnowanie braterstwa i troska o wspólny dom.
Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wskazuje, że temat migracji jest kluczowy w nauczaniu Franciszka. Papież starał się o tej problematyce „tak ludzkiej, konkretnej i «świętej» ze względu na jej wagę”, mówić do wszystkich, nie tylko do wiernych – zaznacza kard. Czerny. Dodaje, że Franciszek jasno przypominał nam o obecności samego Jezusa pośród uchodzących braci i sióstr. Dał także wyraźne wskazania, jak powinniśmy się wobec nich zachować, mówiąc o „przyjęciu, promocji, ochronie orazintegracji”. Jak podkreśla purpurat, papieskie apele wybrzmiały mocno w świecie, nawet jeżeli w kontekście powtarzających się tragedii wygląda na to, iżnie znalazły większego odzewu. Nie od Papieża bowiem zależy to, czy osoby odpowiedzialne za politykę migracyjną posłuchają jego wskazań.
Kard. Czerny zaznacza, że po podjęciu reformy Kurii Rzymskiej przychodzi czas na poświęcenie większej uwagi Kościołom partykularnym. Chodzi, aby pomóc im w „skoku jakościowym”. Purpurat podkreśla, iż nie jest to program polityczny, lecz raczej wypełnienie papieskiego powołania do towarzyszenia wspólnotom lokalnym i udzielania im wsparcia. Reforma kurii także służy temu zadaniu. Przykładowo, obecnie w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka priorytetem jest wsłuchiwanie się w głos Kościołów lokalnych i innych grup. Wszystko po to, aby znaleźć właściwe sposoby współpracy na rzecz ubogich, migrantów czy naszego wspólnego domu.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.