W Krakowie odbyło się 28 lutego walne zebranie Polskiego Towarzystwa Teologicznego, inaugurujące jubileusz 100. rocznicy powstania tego prestiżowego stowarzyszenia.
W roku jubileuszowym przewidziano 4 debaty. Pierwsza, na temat teologii wobec doświadczeń współczesności, odbyła się 28 lutego, a 24 maja we Włocławku teolodzy będą debatować na temat kondycji moralnej społeczeństwa polskiego po covidzie, kolejna debata, poświęcona sztuce chrześcijańskiej, odbędzie się zaś jesienią w Krakowie. 23 lutego przyszłego roku, w 100. rocznicę powstania towarzystwa, odbędą się uroczystości kończące jubileusz, w tym sesja okolicznościowa.
W dzisiejszej sesji udział wzięli: ks. prof. Andrzej Draguła, teolog pastoralny, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, teolog dogmatyczny, wieloletni pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, obecnie proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach, i moderujący ją ks. prof. Robert Woźniak z UPJPII. - Tematem debaty jest teologia we współczesnym świecie pluralizmu kulturowego, pluralizmu ideowego, teologia wobec wyzwań, które ten świat nam stawia. Hans Urs von Balthasar wspomniał kiedyś, że zajmowanie się dzisiaj eschatologią jest dosyć trudne, bo ten traktat teologii dogmatycznej chwilowo jest w przebudowie. Myślę, że to zdanie można odnieść do całości teologii dwudziestowiecznej i początków XXI wieku. Dysponujemy ogromną liczbą studiów na temat historii teologii, poświęconych niekiedy jednej myśli, a nawet jednemu słowu u jednego autora, dysponujemy wieloma syntezami, niekiedy przeciwstawnymi, i poszukiwanie jakiegoś poglądu syntetycznego, które jest konieczne w teologii, a w ogóle jest cechą każdego myślenia, wydaje się dzisiaj zadaniem ogromnie trudnym - powiedział ks. prof. Woźniak.
Bogdan Gancarz /Foto Gość W debacie na temat teologii wobec wyzwań współczesności wzięli udział (od lewej): ks. prof. Robert Woźniak z UPJPII, ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego i ks. dr Grzegorz Strzelczyk, niegdyś wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.