O zakończenie wojny na Ukrainie, narodowe pojednanie, łaskę zdrowia dla rannych i ukojenie dla zrozpaczonych po tragicznym trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji proszono w czasie sobotniego Apelu Jasnogórskiego w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie trwają uroczystości kończące nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wieczornej modlitwie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Dziękujemy Ci, Matko, za 266 parafii naszej archidiecezji, które przez te 303 dni peregrynacji nawiedziłaś, za dziesiątki tysięcy ludzi, którzy z głęboką wiarą wyszli Ci na spotkanie, za nawrócone Twym przybyciem i umocnione ludzkie serca, wcześniej pojednane z Bogiem i z bliźnimi w sakramencie pokuty”- mówił w apelowym rozważaniu metropolita gnieźnieński.
„Dziękujemy za rzesze chorych, którzy w Twej obecności zostali umocnieni sakramentem namszczenia chorych, za niezliczone rekolekcyjne konferencje i wygłoszone kazania, za wyśpiewane z głębi serc pieśni uwielbienia i dziękczynienia, za nawiedzone przez Ciebie w znaku tej Świętej Ikony wspólnoty zakonne, więzienia, szpitale, domy opieki, w które wniosłaś światło nadziei i pociesznie Twojego Syna” - kontynuował abp Polak.
Metropolita gnieźnieński przyznał również, że przyjmujące Matkę Bożą wspólnoty archidiecezji gnieźnieńskiej wzięły na siebie szczególną odpowiedzialność modlitwy za cierpiących z powodu wojny Ukraińców, z których wielu zamieszało w parafiach i modliło się wspólnie z Polakami.
„Dziś raz jeszcze chcemy przez Twe wstawiennictwo, Królowo pokoju, błagać o zakończenie tej brutalnej wojny, o przemianę serca agresorów, o ukojenie bólu dla opłakujących swych zmarłych, a dla poległych o łaskę nieba. Maryjo, Matko cierpiąca pod krzyżem Swojego Syna, ucz nas, jak pragnienie zemsty przemieniać w przebaczenie!” - prosił Prymas Polski modląc się także za ofiary i wszystkich poszkodowanych w niedawnym trzęsieniu w Syrii i Turcji.
Na koniec metropolita gnieźnieński prosił w intencji Ojczyzny „tak bardzo zranionej przez podziały, wzajemną niechęć i nienawiść”.
„Wyproś nam łaskę prawdziwego narodowego pojednania, ucz nas przebaczać innym i dodaj pokory, byśmy sami umieli prosić o wybaczenie” - prosił Matkę Bożą, modląc się także we wszystkich zanoszonych intencjach, za papieża, biskupów, księży, osoby konsekrowane, rodziny, młodzież i dzieci, osoby starsze, samotne, za „każdą i każdego z nas, którzy tej modlitwy tak bardzo dziś potrzebujemy”.
Wieczorny Apel Jasnogórski poprzedziła „Wspaniała muzyka o Maryi” - godzinna modlitwa uwielbienia, prowadzona przez paulina o. Pawła Subika i twórców płyty „Szata”. Całość była transmitowana w mediach diecezjalnych www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl.
Po zakończeniu Apelu w katedrze rozpoczęło się całonocne czuwanie, a o 22.00 celebrowana była przez abp. Wojciecha Polaka Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Uroczystości dziękczynne za nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zakończy w niedzielę 19 lutego Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia z udziałem ponad trzydziestu biskupów, duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymował po archidiecezji gnieźnieńskiej przez dziesięć miesięcy, dokładnie przez 303 dni. Swoją wędrówkę Wizerunek rozpoczął w odpust św. Wojciecha (23 kwietnia 2022) w Gnieźnie, skąd po uroczystościach wyruszył do Inowrocławia, by w kolejnych dniach i miesiącach nawiedzać 266 parafii, a także szpitale, więzienie, hospicjum, domy pomocy społecznej, seminarium duchowne i wspólnoty zakonne.
Kończącemu się nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej towarzyszyło hasło „Bogarodzica”, którą to pieśń odśpiewał w czasie modlitwy apelowej Chór Prymasowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.