Kościół w Polsce 2022 – najważniejsze wydarzenia

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2022 roku, w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

STYCZEŃ

3 - Od ponad 10 lat następuje systematyczne odchodzenie od tzw. absolutyzmu moralnego w kierunku relatywizmu – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Nierzadko dotyczy to także osób określających się jako wierzące, a nawet głęboko wierzące, oraz regularnie praktykujące religijnie. Przekonanie, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować, wyraża obecnie niespełna jedna piąta badanych (19%) – podano.

5 - 85 sióstr zakonnych ze zgromadzeń czynnych zmarło z powodu Covid-19 – informuje Sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Dane obejmują zgony sióstr zarażonych koronawirusem od momentu wybuchu epidemii.

6 - Pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, w 668 miejscowościach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli. Barwne marsze odbyły się także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce. Świętowaniu w uroczystość Objawienia Pańskiego towarzyszyła zbiórka na edukację młodych Kenijczyków.

15 - Bp Wiesław Lechowicz, dotychczas biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został mianowany przez Franciszka nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej 59-letni duchowny odbył 12 lutego.

17 - Po raz 25. obchodzono Dzień Judaizmu Kościele katolickim w Polsce, tym razem pod hasłem “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody odbyły się w Poznaniu. Nagrodę “Menora Dialogu”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. odebrał prof. Jan Grosfeld.

18-25 - Pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt, 2,2) obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchali homilii przedstawicieli innych Kościołów.
26 - Słowa “Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei” towarzyszyły obchodom XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnego spotkania w Warszawie przedstawiciele obydwu religii czytali fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania.

LUTY

6-9 - W Borzęcinie pod Warszawą odbyło się sympozjum „400 lat Kongregacji Ewangelizacji Narodów” i spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich połączone z Radą Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych.

17 - Ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog i etyk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odebrał Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Duchownego nagrodzono za „odwagę prawdy w Kościele”. Uroczystość odbyła się w najstarszej, nieprzerwanie działającej od 1900 roku, lubelskiej kawiarni Chmielewskiego.

21 - Propozycję powołania przez Kościół własnej komisji badającej akta spraw dotyczących wykorzystania seksualnego wysunął podczas konferencji w KAI prof. Michał Królikowski.

24 - W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, solidarność ze wszystkimi Ukraińcami - w Polsce i na Ukrainie - oraz zapewnienie o bliskości, modlitwie i gotowości ze strony Kościoła w Polsce wyraził w specjalnym apelu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Na jego apel, w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową w kościołach w całej Polsce odbyły się zbiórki do puszek. Zebrano 32 mln zł - to rekord w historii podobnych akcji Caritas Polska. Od dnia rosyjskiej inwazji trwa wielka akcja pomocy Ukrainie - zarówno na miejscu jak i w naszym kraju - świadczona przez diecezje, wspólnoty zakonne, ruchy i stowarzyszenia, parafie i osoby indywidualne.

MARZEC

4 - W I piątek Wielkiego Postu po raz 6. w Kościele w Polsce obchodzono Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – zaapelował Prymas abp Wojciech Polak.

14-15 - Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna Kościoła dla uchodźców wojennych były głównymi tematami 391. Zebrania Plenarnego KEP. Biskupi omówili liczne działania charytatywne Kościoła, a w komunikacie z obrad podkreślili konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy tym, którzy zdecydują się na pozostanie w Polsce.

21 - W roku 2021 do diecezji i zakonów wpłynęło 155 zgłoszeń wykorzystania seksualnego małoletnich, których w latach 1955-2021 miało się dopuścić 139 duchownych. 66 spraw dotyczyło osób przed ukończeniem 15 roku życia - podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

22- Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwrócił się „z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie”. Nazwał je niegodziwymi i niepojętymi.

25 - W łączności z papieżem Franciszkiem abp Wojciech Polak dokonał w katedrze gnieźnieńskiej aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

27-30 -Z wizytą w Polsce przebywał patriarcha Bartłomiej. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia kilkakrotnie spotkał się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy i zapewniał, że przybył do naszego kraju, by okazać im wsparcie i solidarność. Bartłomiej, który przyjechał na zaproszenie Prezydenta RP, spotkał się także ze społecznością prawosławną w Polsce z abp. Sawą na czele. Rozmawiał z przewodniczącym Episkopatu, z którym wspólnie modlił się o pokój w Ukrainie i na świecie.

29 - W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego dwa lata wcześniej Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wielkiego kompozytora złożono w Panteonie Narodowym, w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.

KWIECIEŃ

5 - Niemal połowa Polaków (48. proc.) pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed sześcioma miesiącami – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Kościół krytykuje 40. proc. społeczeństwa – co z kolei stanowi spadek o 1 punkt.

17 - O modlitwę i wsparcie dla Ukrainy, “aby ich Wielki Piątek wojny skończył się Zmartwychwstaniem do nowego życia i wolności” zaapelował w Wielkanocnej homilii kard. Kazimierz Nycz.

23-24 - W Gnieźnie odbyły się ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Było to także ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Podobny charakter miały uroczystości ku czci Matki Boskiej Królowej, 3 maja na Jasnej Górze oraz 14. Dzień Dziękczynienia obchodzony 5 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

24 - „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest odrodzenie moralne i duchowe społeczeństwa światowego. Jak bardzo potrzebny jest świat, w którym wartości chrześcijańskie są na pierwszym miejscu, gdzie Bóg jest na swoim właściwym miejscu” – napisali w orędziu wielkanocnym biskupi greckokatoliccy w Polsce.

27 - Zmarł bp Adam Lepa, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, b. przewodniczącym Komisji KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, wieloletni członek Rady Programowej KAI. Miał 83 lata.

MAJ

1 - Po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, zainaugurowało XIV Tydzień Biblijny, którego temat brzmiał: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”.

17-20 Z wizytą solidarności przebywała na Ukrainie delegacja KEP: przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Biskupi odwiedzili Lwów i Kijów oraz męczeńskie miasta Irpień i Buczę. W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) - abp. Swiatosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem.

18 - TVP pokazała dokument Pauliny Guzik pt. “Szklany dom”. – Ten film uważam za bardzo ważny, gdyż pokazuje on dojrzewanie Jana Pawła II w odpowiedzi na ogarniający Kościół kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich, z także jego uczciwość w załatwianiu tych spraw – powiedział ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP.

26 - Adam Kwiatkowski odebrał w MSZ nominację na nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich.

29 - Tysiące mężczyzn pielgrzymowały do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Doroczna pielgrzymka mężczyzn odbyła się już bez obostrzeń pandemicznych.

CZERWIEC

1 - 217 nowych księży diecezjalnych wyświęconych zostanie w tym roku w Polsce – wynikało z danych zebranych przez KAI. To prawie dwa razy mniej niż niespełna dekadę temu.

3-4 - Odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Podczas tych wydarzeń świętowano 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

5 - Aktem wyboru Chrystusa i przejściem pod Bramą – Rybą zakończyło się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000, zorganizowane pod hasłem „Na krańce świata”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 20 tys. młodych z całej Polski.

5 - W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyło się XV Święto Dziękczynienia. Tym razem dziękowano za beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Kard. Kazimierz Nycz zaprosił na to wydarzenie wszystkich „wierzących i wątpiących”, Polaków i Ukraińców obu obrządków oraz prawosławnych. „Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan, których przywódca rozpętał okrutną wojnę” – napisał metropolita warszawski w okolicznościowym liście.

6 - W Zakopanem świętowano 25. rocznicę spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami Podhala. W wydarzeniu upamiętniającym tzw. “Hołd górali” uczestniczyli polscy biskupi, którzy w dniach 6-7 czerwca spotkali się w Zakopanem na zebraniu plenarnym. Podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią abp Stanisław Gądecki zaznaczył m.in., że z dotychczasowych refleksji i debat synodu o synodalności wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot, i nadzieja, że to marzenie doprowadzi do konkretnych zmian. Głównym tematem zebrania biskupów była katecheza. “Największym problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary przez młodych ludzi” – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski, dodając: “Powinniśmy skupić się nad propozycjami ewangelizacyjnymi prowadzonymi przy parafiach”.

11 - We Wrocławiu odbyła się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego. Wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II Wojny Światowej na terenie Dolnego Śląska, nie zdecydowały się one na ucieczkę lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały: starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich broniąc czystości własnej i innych osób.

16 - O realnej obecności Jezusa w Eucharystii i o tym, że prawdziwa cześć dla Eucharystii wiąże się z jednością z bliźnimi i wrażliwością na ich potrzeby – mówili biskupi w homiliach podczas Mszy świętych i procesji Bożego Ciała, które przeszły ulicami polskich miast. Biskupi zwracali uwagę na znaczenie sakramentu kapłaństwa i prosili o modlitwę o powołania. Dziękowali też za pomoc okazaną uchodźcom z Ukrainy oraz apelowali o dalsze wsparcie dla nich i modlitwę o pokój.

28 - Pandemia koronawirusa niewątpliwie odcisnęła piętno na religijności Polaków – zauważa Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Odsetek Polaków chodzących do kościoła w każdą niedzielę poważnie stopniał: z 46% przed pandemią do 37% obecnie – wynika z najnowszych badań. Zaobserwowano też odpływ z Kościoła osób, które wcześniej praktykowały regularnie i wzrost odsetka badanych deklarujących, że nigdy nie chodzą do kościoła.

LIPIEC

1- Kościół ciągle cieszy się sporym autorytetem społecznym – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Ponad 80% respondentów deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich ważnym autorytetem moralnym. Najczęściej wyrażane pod adresem Kościoła oczekiwania, które miałyby wzmocnić jego społeczny autorytet, dotyczą unikania polityki i nieangażowania się po stronie żadnej partii politycznej, wyjaśnienia przypadków pedofili oraz nienadużywania pieniędzy i dóbr materialnych.

8 - Trzeba będzie mocno zacisnąć pasa i dzielić się z tymi, którzy są biedniejsi od nas – powiedział KAI ks. dr Marcin Iżycki opisując konsekwencje wojny w Ukrainie dla Polski i świata. Dyrektor Caritas Polska wskazał na konieczność budowania systemowej pomocy dla ukraińskich uchodźców zapewniając, organizacja będzie kontynuować pomoc dla najbardziej potrzebujących Polaków, w tym seniorów, dzieci i niepełnosprawnych. Podczas zebrania Episkopatu w Zakopanem (6-7 czerwca) ks. dr Marcin Iżycki został wybrany dyrektorem Caritas Polska na drugą, pięcioletnią kadencję.

9 - Zmarł Stefan Wilkanowicz, wybitny intelektualista i publicysta, współzałożyciel Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie, b. wieloletni szef miesięcznika “Znak” i członek Papieskiej Rady ds. Świeckich; autor tekstu, na podstawie którego opracowano preambułę do Konstytucji RP z 1997 r. Miał 98 lat.

7-15 - Sytuacja Ukrainy w stanie wojny, pomoc humanitarna i duchowa uchodźcom i ofiarom oraz bieżące sprawy duszpasterskie były tematami Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, obrady przeniesiono z Kijowa. Odbywały się one w rzymskokatolickim Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Synod trwał od 7 do 15 lipca i zgromadził 40 biskupów z całego świata. UKGK jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. Przynależność do niego deklaruje 5,2 mln wiernych. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

22 - Sejm RP w specjalnej uchwale przyjętej podczas ostatniego posiedzenia ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego (1923-2011). Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin tego wybitnego malarza, rysownika, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego.

SIERPIEŃ

1 - W 2021 roku dziesięciokrotnie spadła liczba aborcji wykonywanych zgodnie z prawem. To efekt nowych przepisów, które zapewniają większą ochronę życia w okresie prenatalnym. Pod koniec października 2020 roku polski Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. W efekcie – według danych Ministerstwa Zdrowia, które cytuje „Rzeczpospolita” – liczba aborcji spadła do 107 przypadków w ubiegłym roku.

6 - Na autostradzie A4 w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji doszło do wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami zmierzającymi do Medziugorie. Zginęło 12 osób, 30 zostało rannych.

15 - Z udziałem tysięcy pielgrzymów przybyłych przede wszystkim pieszo na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP. Kard. Nycz podziękował za to, że staliśmy się miłosiernymi samarytanami, a abp Depo pomoc uchodźcom nazwał kolejnym „cudem nad Wisłą”. Paulini dziękowali za liczny powrót na pielgrzymie drogi.

15 - Rok 2002 był kolejnym, w którym nastąpiło wyraźnie odrodzenie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, po okresie ograniczeń związanych z pandemią. Przed uroczystością Wniebowzięcia NMP przybyło 139 pielgrzymek pieszych, w których wzięło udział 50,5 tys. osób.

22 - Raczej nie skandale pedofilskie i próby ich tuszowania oraz nie pieniądze, ale ogólnie krytyczne nastawienie do Kościoła i księży oraz własny światopogląd, w którym nie ma miejsca na wiarę religijną i potrzebę praktykowania – to główne powody rezygnacji z praktyk religijnych, jakie deklarują Polacy zapytani przez CBOS.

22 - Apel o lepsze relacje między duchowieństwem a świeckimi i o poważniejsze niż dotąd traktowanie głosu laikatu - to jeden z głównych wniosków “Syntezy Krajowej”, opublikowanej na zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności. Dokument zawiera też wołanie o kapłanów „bardziej świętych”, będących świadkami Ewangelii i lepiej wykonujących swoją misję, a także troszczących się o każdego przychodzącego człowieka. Uczestnicy synodu pragną Kościoła bardziej inkluzywnego, czyli włączającego a nie wykluczającego, i otwartego na dialog z otaczającym światem.

25 - Na jasnej Górze zaprezentowano “Syntezę Krajową” synodu o synodalności. – W Kościele synodalnym cała wspólnota w swojej bogatej różnorodności jest wezwana do wspólnej modlitwy, słuchania, analizowania, dialogu, rozeznawania i podejmowania decyzji duszpasterskich, które odnoszą się i odpowiadają jak najściślej woli Bożej – tłumaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP dodał, że przechodząc do formułowania własnych decyzji duszpasterze muszą uważnie słuchać życzeń wiernych.

WRZESIEŃ

6 - Ok. 1200 zorganizowanych grup, które odwiedziły Laski, nie licząc indywidualnych pielgrzymów, setki próśb o relikwie, które trafiły już do ponad 100 miejsc w Polsce i zagranicą a przede wszystkim doświadczenie, że bł. m. Elżbieta prowadzi swoje zgromadzenie, że jest żywa i obecna – o takich m.in. owocach beatyfikacji, która miała miejsce już prawie rok temu opowiedziała s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Jednym z marzeń siostry jest to, by powstał film fabularny o Matce Czackiej.

5-7 - O tym, jak powinny funkcjonować seminaria duchowne w sytuacji, gdy zmniejsza się liczba kleryków a niektóre uczelnie diecezjalne są łączone dyskutowano podczas 58. Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która odbyła się w Zakopanem.

8 - Powstało pierwsze w Kościele w Polsce duszpasterstwo specjalistyczne wprost skierowane do osób w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i doświadczających żałoby po stracie bliskiej osoby, która odebrała sobie życie. Duszpasterstwo powołał metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. 10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

9-11 - 150 osób z 12 krajów uczestniczyło Międzynarodowym Zjeździe Liderów Spotkań Małżeńskich w Gdańsku Oliwie. Pomimo współczesnego kryzysu małżeństwa, świadectwa setek z nich, oraz relacje wielu par przygotowujących się do małżeństwa w ramach Wieczorów dla Zakochanych, wciąż inspirują stowarzyszenie - wskazywali założyciele Spotkań, Irena i Jerzy Grzybowscy.

11-17 - Ważne jest to, byśmy kształtowali serca własne i bliźnich w oparciu o Ewangelię – napisali biskupi w liście pasterskim zapowiadającym XII Tydzień Wychowania. Przebiegał on pod hasłem: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6).

13 - Zmarł prof. Mieczysław Gogacz, wybitny filozof tomista, przez 30 lat kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Miał 95 lat.

17 - Na kampusie UKSW zorganizowano Misyjny Synod Dzieci.

18 - Kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi, zgromadziły się w Warszawie na XVII Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny. Małżonkowie uczestniczący w wydarzeniu odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Wydarzenie rozpoczęło się koncertem „Arki Noego” na Placu Zamkowym.

25 - W obchodzonym w Kościele katolickim już po raz 108. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, rozpoczął się Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. O systemowa pomoc imigrantom, niezależnie od ich narodowości i kraju, z którego przybywają zaapelował w specjalnym komunikacie bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Z kolei Wspólnota Sant’Egidio podkreśliła: „Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach”.

27 - W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. - To informacja tragiczna i kompromitująca dla społeczeństwa - stwierdził w komentarzu dla KAI bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ocenił, że jest to m.in. efekt wszechobecnej, kłamliwej reklamy taniego alkoholu. Przypomniał też słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale.

28 - Zmarł ks. Krzysztof Małachowski, założyciel i prezes Fundacji Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych Dzieci - Dzieciom w Nadliwiu. Miał 92 lata.
29 września - 2 października - Ponad 140 wystawców z Polski wzięło udział w 27. Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Swoją ofertę zaprezentowało też kilka oficyn z Ukrainy. Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022 przyznawaną
przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowany został biblista ks. prof. Roman Bartnicki.

PAŹDZIERNIK

5 - Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego”, autorka wideobloga „Reportaż z wycinków świata” – została tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Była to już 20. edycja tej nagrody.

11-12 - Synodalność, pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz m.in. kwestie dotyczące misji, duszpasterstwa i liturgii – były głównymi tematami 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Obradom towarzyszyły uroczystości jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej. Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie biskupi przestrzegli przed pokusą „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom.

13 - Zmarł Ryszard Piasek, autor ponad 130 filmów dokumentalnych i reportaży z najdalszych zakątków świata, w tym wielu poświęconych polskim misjonarzom. Miał 79 lat.

15 - Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu zwyciężyła w tegorocznym konkursie „Aktywna Parafia”, organizowanym przez KAI. 2022. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Finał konkursu odbył się w Warszawie.

16 - Pod hasłem “Blask prawdy” w całej Polsce obchodzono XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poprzez szereg wydarzeń duchowych, kulturalnych i sportowych przypominano nauczanie św. Jana Pawła II, który 44 lata temu rozpoczął swój pontyfikat. Odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Laureatem Nagrody Specjalnej Totus Tuus został ks. Leszek Kryża TChr. Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP został nagrodzony „za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.

17 - Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.

17 - Polska ma ponad 10 tys. 700 zakonników w 59 zgromadzeniach skupionych w 76 jurysdykcjach, bo niektóre jednostki mają więcej niż jedną prowincję, inspektorię czy opactwo – wynika z danych przedstawionych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

22 - Bp Szymon Stułkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem płockim. 61-letni duchowny odbył ingres do katedry płockiej 26 listopada.

24 - W Białowieży odbyła się gala Nagrody „PONTIFICI – Budowniczy Mostów”, którą przyznano “każdej osobie pomagającej przy granicy polsko-białoruskiej”. „Laureaci w osobach pokrzywdzonych dostrzegają oblicze brata i siostry w potrzebie” – powiedział Prymas Polski Wojciech Polak. Nagrodę przyznaje od 16 lat warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

27 - W warszawskiej archikatedrze wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. W tym roku uhonorowano m.in. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, Katolickie Radio Podlasie i p. Józefa Antonika, który od ponad 18 lat, trzy razy w tygodniu pości o chlebie i wodzie, by zaoszczędzić na wsparcie misji.

LISTOPAD

2 - W Polsce działa ponad 65 tys. przyparafialnych organizacji non-profit Kościoła katolickiego. Ich działalność ma wymiar głównie religijny, ale jest to także pomoc społeczna i humanitarna, kultura oraz edukacja i wychowanie. Połowę z nich założyli duszpasterze prowadzący parafię (50,8%), a we współpracy z osobami świeckimi 29,1%. Jedynie 15,1% takich organizacji zostało założonych samodzielnie przez osoby świeckie. Dane te prezentuje raport „Sektor non-profit w 2020 r.” przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny.

11- Do troski o dobro wspólne i modlitwę w intencji Ojczyzny zachęcali polscy biskupi podczas Mszy św. sprawowanych w święto niepodległości. Hierarchowie krytykowali postrzeganie spraw publicznych wyłącznie przez pryzmat własnej partii, wyrażali rodakom wdzięczność za ogromne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i apelował o pomoc potrzebującym w naszej Ojczyźnie.

11- O. Jacek Salij OP, wybitny polski teolog, duszpasterz i publicysta katolicki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniony został ks. Jan Sikorski, od 1981 roku duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP.

18 - Rada Stała KEP wydała stanowisko dotyczące działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. “Bezspornym faktem jest, że Jan Paweł II był papieżem, który (...) wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw, podkreślając, że w „stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych” – czytamy w dokumencie. Stwierdzono też, że “Medialny atak na św. Jana Pawła II i jego pontyfikat znajduje także swoją przyczynę w nastawieniu do jego nauczania (...) co nie odpowiada współczesnym ideologiom propagującym hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny”.

17-19 - Pedagodzy, teologowie, duszpasterze, prawnicy i dziennikarze uczestniczyli w Krakowie w II Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny. Wydarzenie odbyło się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego”. „To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – powiedział ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

24 - Zbigniew Nosowski, Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej odebrali w Krakowie Nagrody im. ks. Tischnera. Nagrodą Znaku i Hestii honorowane są publikacje i działania stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”.

27 - “Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło rozpoczętego w III Niedzielę Adwentu nowego roku duszpasterskiego. “Wiara w Kościół jest rzeczą trudną, gdyż obecność Boga w Kościele jest nierzadko przysłonięta naszym ludzkim grzechem, który niszczy jedność z Bogiem, pokój Boży w nas i wspólnotę wiary – powiedział KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. - Musimy więc Kościół oczyszczać z tego wszystkiego co uderza w jedność, w świętość, w powszechność i w apostolskość Kościoła. Jakakolwiek rysa na którymś z tych przymiotów Kościoła sprawia, że zaciemniamy prawdę, że Kościół jest Boży”.

GRUDZIEŃ

2 - Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

6 - W końcu 2021 r. w Polsce istniało 8 mln 759 tys. małżeństw – o ponad 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Nadal ponad połowa z nich to tzw. małżeństwa wyznaniowe. Z kolei rozwody jeszcze 20 lat temu były przyczyną 1/5 rozwiązywanych rocznie małżeństw, obecnie jest to prawie 1/4 – informuje Główny Urząd Statystyczny w najnowszym badaniu na temat sytuacji demograficznej w Polsce.

17 - Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie sług Bożych Józefa i Wiktorii UImów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. W 1942 r. zostali oni zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów. Data i miejsce beatyfikacji podana zostanie w późniejszym terminie. Uroczyste ogłoszenie decyzji papieża miało miejsce w domu biskupów przemyskich.

Franciszek potwierdził też heroiczność cnót dwóch kapłanów poznańskich: Aleksandra Woźnego (1910- 1983) i Ignacego Posadzego (1898-1984), współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do ich beatyfikacji konieczne jeszcze będzie uznanie cudu za ich wstawiennictwem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama