Film Wincentego Podobińskiego zabiera nas w podróż do miejsc związanych z postacią św. Michała Archanioła.
Reżyser dokumentu „Zobacz Anioła” chce nam przybliżyć postać, którą najczęściej wspominamy odmawiając modlitwę do Anioła Stróża. „Święty Michał jest tym, który najczęściej ukazuje się jako przeciwnik Lucyfera…Bunt aniołów poprzedzał bunt człowieka w raju. Michał jest wzmiankowany w Biblii 5 razy. I bardzo często wzmiankowany w księgach apokryficznych. Zawsze jest opisywany jako przeciwnik sił ciemności. Ten bój trwa”. – mówi w filmie abp Henryk Hoser.
Monte Sn Angelo zajmuje szczególne miejsce wśród innych, pokazanych w filmie związanych z archaniołem. Jest także najstarszym sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „W pierwszym objawieniu św. Wawrzyńca św. Michał mówi „tu będą przebaczone grzechy ludzkie… Wskazuje na to miejsce jako na miejsce pojednania z Bogiem”. – wyjaśnia ks. Władysław Suchy CSMA, kustosz sanktuarium. Opowiada też o niezwykłych okolicznościach w jakich powstało i związanym z tym cudem.
To właśnie członkowie Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, popularnie nazywani michaelitami, zostali zaproszeni do opieki nad sanktuarium. Ks. Suchy, jak i wielu innych rozmówców filmu wyjaśniają widzom, kim jest Archanioł Michał i jaką eschatologiczną misję wypełnia.
Dzięki dokumentowi poznajemy też najważniejsze sanktuaria Świętego Michała Archanioła w Europie, w tym m.in. Monte Snat`Angelo w Gargano, Mont Saint Michele we Francji, czy sanktuarium Santa Maria La Nova we Włoszech.
Zobacz Anioła, reż. Wincenty Podobiński, Polska 2022, premiera kinowa
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).