Niemcy: nuncjusz apostolski przypomina biskupom o jedności z papieżem

Ponownie też wyraził zaniepokojenie papieża i Watykanu „drogą synodalną” Kościoła katolickiego w Niemczech.

 Nuncjusz apostolski w Berlinie abp Nikola Eterović przesłał list z pozdrowieniami do uczestników jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK) w Fuldzie. Ponownie wyraził zaniepokojenie papieża i Watykanu „drogą synodalną” Kościoła katolickiego w Niemczech. Wskazał na „synodalność, kolegialność i komunię jako uzupełniające się rzeczywistości katolickiej eklezjalności”.

Na przykład nowe struktury urzędowe czy doktryny mogą być wprowadzane w diecezjach tylko w porozumieniu z Kościołem powszechnym – przypomniał nuncjusz, nawiązując do oświadczenia Stolicy Apostolskiej o niemieckiej „drodze synodalnej” z czerwca ubiegłego roku. W tym duchu abp Eterović wezwał do „jedności członków całego episkopatu z Biskupem Rzymu”. Dodał, że w Kościele synodalnym istnieje większa potrzeba „uczynienia synodalnymi istniejących struktur – takich jak rady parafialne, diecezjalne i narodowe – niż tworzenie nowych struktur”.

Nuncjusz przypomniał też, że papież Franciszek przestrzegał przed niebezpieczeństwem „parlamentaryzmu” w związku z procesami synodalnymi w Kościele. „Nie ma potrzeby popadania w parlamentaryzm, gdzie ustala się większości i mniejszości oraz stosuje się nadmierną presję, by osiągnąć pożądane cele” – wyjaśnił abp Eterović.

Synodalność oznacza „wspólną drogę pod przewodnictwem Ducha Świętego” – podkreślił watykański dyplomata, apelując o wzięcie pod uwagę procedury na ogólnoświatowych Synodach Biskupów w Rzymie. Przypomniał, że „aby podkreślić duchowy wymiar wydarzenia, wiele czasu poświęca się na modlitwę osobistą i wspólnotową; są też krótkie przerwy na milczenie i refleksję”. Aby „chronić wolność biskupów” dziennikarze nie są zwykle dopuszczani do konsultacji; są natomiast regularnie informowani o postępach prac za pośrednictwem rzeczników prasowych.

Nuncjusz apostolski przypomniał ponadto, że wszystkie głosowania na zgromadzeniach synodalnych w Rzymie są tajne. Tajne głosowanie jest „jedną z metod Kościoła, praktykowaną od wieków w ważnych głosowaniach – stwierdził watykański dyplomata. Zaznaczył, że „wysoka akceptacja projektów uchwał w głosowaniu tajnym zależy od intensywności i głębi dialogu na sali obrad i w grupach roboczych, a także od gotowości do akceptacji zmian w projektach tekstów”.

Rozpoczęte 26 września jesienne zebranie Konferencji Biskupów Niemieckich w Fuldzie potrwa do 29 września. Głównym punktem obrad są dyskusje na temat dalszego kursu Kościoła katolickiego w tym kraju. Zebranie Drogi Synodalnej – projektu reform – we Frankfurcie nad Menem na początku września pokazało, że istnieje znaczna większość zwolenników reform i silna mniejszość, która odrzuca wiele proponowanych zmian. Wiele miejsca w obradach zajmie przygotowanie do rozmów w Watykanie podczas zbliżającej się wizyty ad limina Apostolorum w dniach 14-19 listopada. Jednym z tematów tych rozmów będzie Droga Synodalna, proces reform w Kościele Niemiec.

Konferencja Biskupów Niemieckich skupia biskupów ordynariuszy oraz biskupów pomocniczych z 27 diecezji. Członkami episkopatu są też administratorzy, kierujący czasowo pracami diecezji po ustąpieniu lub śmierci biskupa ordynariusza. Siedziba episkopatu Niemiec znajduje się w Bonn.

Najwyższym organem jest obradujące wiosną i jesienią zgromadzenie ogólne. Zebrania wiosenne odbywają się w różnych miejscach, natomiast zebrania jesienne zawsze mają miejsce w Fuldzie. W tamtejszej katedrze znajduje się grób „apostoła Niemców”, św. Bonifacego.

Obecnie konferencja liczy 67 członków. Przewodniczącym jest od marca 2020 roku bp Georg Bätzing z Limburga. Jako przedstawiciel papieża w zebraniach episkopatu uczestniczy nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7