Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA) pracuje na stworzeniem katolickiego obrządku amazońskiego. Jego powstanie było jednym z postulatów uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii w 2019 roku. Byłby to 25 obrządek Kościoła katolickiego.
W ramach CEAMA, powstałej w 2020 roku, utworzono 16-osobową komisję (Núcleo para el Rito Amazónico), którą kieruje włoski biskup misyjny Eugenio Coter, wikariusz apostolskim Pando w Boliwii. Składa się ona z czterech podkomisji: antropologiczno-socjologicznej i duchowej, historyczno-kulturowej, teologiczno-eklezjologicznej oraz rytualno-prawnej.
Głównym celem komisji jest zbadanie tradycji i zwyczajów ludów Amazonii, a także „możliwości, warunków i skutków obrządku amazońskiego, mając na uwadze wypracowanie propozycji, która prowadzi Kościoły lokalne do życia i celebrowania wiary, zgodnie z ich rodzimymi sposobami wyrazu”, tak aby „ludy, kultury i Kościół regionu amazońskiego rozpoznały się” w powstającym obrządku.
W ciągu minionych miesięcy komisja odbyła robocze spotkania na temat obrządków w Kościele oraz społeczno-kulturowo-religijnej sytuacji Amazonii, w poszukiwaniu „najgłębszych wspólnych matryc” jej ludów i kultur. W tym czasie zidentyfikowano stojące przed nią wyzwania, takie jak: reagowanie zgodnie z parametrami „inkulturacji w międzykulturowości”, podział obowiązków poszczególnych podkomisji oraz stworzenie grupy syntezy i redakcji, złożonej z członków podkomisji i wspierających ich ekspertów zewnętrznych, która ma zebrać wnioski z prac wszystkich podkomisji i wypracować pierwszy szkic rytu amazońskiego.
Dotychczasowy stan tych prac przedstawiono 1 września podczas spotkania reprezentantów Konferencji z władzami Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.