Gwardia Szwajcarska otworzyła dwie nowe instytucje w Szwajcarii: biuro prasowe oraz biuro łączności z władzami. Jest to element procesu rozbudowy tej wyjątkowej formacji.
Gwardia Szwajcarska wkrótce będzie liczyć 135 osób. Jest to wzrost o prawie 23 proc. w porównaniu do obecnej liczby 110 członków. Decyzję o rozbudowie podjęto jeszcze w 2015 r. Proces ten jednakże nie jest łatwy, ze względu na trudności w znalezieniu chętnych do pełnienia służby. Jest to powód, dla którego otwarto nowe biura w Szwajcarii.
Do Gwardii Szwajcarskiej mogą wstąpić mężczyźni, obywatele Szwajcarii, w wieku od 19 do 31 lat, którzy są praktykującymi katolikami. Muszą mieć powyżej 1,74 metra wzrostu i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz nieposzlakowaną reputacją, a także ukończyć podstawowe szkolenie w armii szwajcarskiej.
Do procesu rozbudowy należy również modernizacja koszar gwardii. Gwardziści mieszkają bowiem w zabytkowym budynku, niespełniającym współczesnych wymogów. Ulokowani są w 10-osobych salach z wspólnymi łazienkami, a ponadto w budynku panuje nadmierna wilgotność. Przygotowania do przebudowy są na zawansowanym etapie. Zebrano już większość środków i podpisano umowę w sprawie modernizacji budynku. Prace rozpoczną się jednakże dopiero po zamknięciu jubileuszu w 2025 roku. Podczas tego wydarzenia spodziewane są tłumy pielgrzymów, w związku z czym będzie potrzebna szczególna obecność gwardii.
Gwardia Szwajcarska jest formacją unikatową w skali świata. Została powołana w 1506 r. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona papieża.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.