Mnożą się represje wobec biskupów i księży, akty wandalizmu i profanacji miejsc kultu.
Wezwaniem do postu i modlitwy w intencji ojczyzny odpowiada Kościół w Nikaragui na kolejną serię represji. Reżim zakazał procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej, która miała dziś zwieńczyć Krajowy Kongres Maryjny. Kolejny kapłan poinformował też o tym, że nałożono na niego zakaz opuszczania parafii, nie podając przy tym żadnych motywów wprowadzonych ograniczeń.
Praktycznie nie ma dnia, by w ostatnich tygodniach nie napływały z Nikaragui doniesienia o zintensyfikowaniu prześladowania Kościoła w tym latynoskim kraju. Mnożą się represje wobec biskupów i księży, akty wandalizmu i profanacji miejsc kultu. Dyktatura sandinistów ogranicza też codziennie życie Kościoła. Motywami „bezpieczeństwa wewnętrznego” policja tłumaczy zakaz procesji fatimskiej z figurą Matki Bożej, która miała dziś przejść ulicami stolicy. Miało to być zwieńczenie tygodniowego Krajowego Kongresu Maryjnego, podczas którego katolicy codziennie modlili się za pokojową przyszłość swojej ojczyzny. Wiele osób w tej intencji podjęło także post. Episkopat zachęcił, by ta modlitwa za Kościół i Nikaraguę towarzyszyła wiernym w czasie zbliżających się obchodów uroczystości Wniebowzięcia.
Bp Rolando José Álvarez, który od ponad tygodnia wraz ze swymi współpracownikami przebywa w areszcie domowym w kurii biskupiej w Matagalpa, zainicjował codzienny Różaniec w intencji ojczyzny, który prowadzi w mediach społecznościowych. „Jesteśmy w rękach Boga i Jemu powierzamy naszą przyszłość” – napisał na Twitterze. Tymczasem napłynęła informacja o kolejnym księdzu przymusowo internowanym na terenie parafii, która kontrolowana jest przez służby bezpieczeństwa. Ks. Aníbal Manzanares poinformował, że ma zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej poza terenem swojego kościoła w Terrabona.
Solidarność z represjonowanym Kościołem Nikaragui wyrażają episkopaty Ameryki Łacińskiej i Karaibów przypominając, że wolność sumienia, wyznania i swobodnego wyrażania opinii należy do fundamentalnych praw człowieka, które dyktatura Daniela Ortegi systematycznie łamie.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).