Rozpoczęła się Europejska Pielgrzymka Młodzieży

W Santiago de Composteli rozpoczęła się Europejska Pielgrzymka Młodzieży. Przebiega ona pod hasłem „Młody człowieku, wstań i bądź świadkiem. Apostoł Jakub czeka na ciebie”. Bierze w niej udział ok. 12 tys. pielgrzymów – najwięcej z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Młodzi pielgrzymi już od świtu wypełnili Plac Obradoiro śpiewem i radosnym gwarem. „Weszliśmy na plac z łzami w oczach. Na szlaku niektórzy chcieli się wycofać z powodu zmęczenia, ale znaleźli wsparcie i pomoc. Na widok placu i katedry ogarnęło nas wielkie wzruszenie”, mówi Emilia z Badajoz. Kilka dni na Szlaku św. Jakuba było „prawdziwą drogą wewnętrznego nawrócenia i wezwaniem do większego zaangażowania zgodnie z hasłem ‘wstań, świat cię potrzebuje’”. Radość panuje wśród pielgrzymów z hiszpańskich diecezji, członków ruchów kościelnych oraz grup przybyłym z kraju i z zagranicy. Zgodnie z tradycją każdy chce „wziąć w ramiona” Apostoła Jakuba.

Przez najbliższe dni młodzież weźmie udział w programie, który przewiduje aż 700 różnego rodzaju spotkań. „Chcemy podjąć to, o czym mówili nam młodzi podczas synodu o młodzieży: Kościół powinien bardziej jej słuchać. Stąd poranki będą poświęcone dzieleniu się i celebracji w 20 kościołach w mieście. Ponadto mamy Agorę Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży: ponad sto instytucji będzie miało przestrzeń na dialog z młodymi”, mówi ks. Raúl Tinajero z episkopatu Hiszpanii. Drugim ważnym elementem będzie rozeznanie powołania. „Młodzi pytają się o to, kim chcą być w przyszłości, a wiemy, że dzisiejszy świat jest skomplikowany. Dlatego zorganizowaliśmy ‘Portyk Powołania’, czyli przestrzeń, gdzie młodzi będą mogli znaleźć radę”. Trzecim ważnym aspektem jest komunikacja. „Młodzież chce Kościoła bardziej nowoczesnego, a tutaj istotna jest komunikacja. Chcemy, aby muzyka była elementem integrującym i będzie bardzo obecna podczas tej pielgrzymki”, podkreśla ks. Raúl Tinajero.

O sprawny przebieg spotkania w Santiago de Composteli dba ponad czterystu wolontariuszy z różnych diecezji hiszpańskiej Galicji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10