Człowiek nr 2 w Patriarchacie Moskiewskim przeniesiony do Budapesztu

Decyzję ogłoszono 7 czerwca w Moskwie.

Dotychczasowy przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Hilarion przestał pełnić to stanowisko i został nowym metropolitą budapeszteńskim i węgierskim. Decyzję Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w tej sprawie ogłoszono 7 czerwca w Moskwie na zakończenie posiedzenia tego gremium. 56-letni Hilarion, który swój urząd pełnił od marca 2009, był nieoficjalnie osobą nr 2 w RKP po patriarsze Cyrylu.

Niespoodziewane zwolnienie przewodniczącego OWCS nastąpiło wkrótce po jego powrocie z 5-dniowego pobytu na Węgrzech (1-5 czerwca), gdzie m.in. spotkał się z prymasem tego kraju kard. Péterem Erdő i wicepremierem Zsoltem Semjénem. Z komunikatu wynika, że metropolita m.in. podziękował władzom w Budapeszcie za ich prorosyjskie stanowisko, a zwłaszcza za sprzeciwienie się objęciu przez Unię Europejską sankcjami patriarchy moskiewskiego Cyryla.

Na swym posiedzeniu 7 bm. Święty Synod RKP postanowił zwolnić ze stanowiska dotychczasowego metropolitę budapeszteńskiego i węgierskiego Marka, „dziękując mu za poniesiony trud” i powołać na jego miejsce kmetropolitę Hilariona, zwalniając go jednocześnie z funkcji przewodniczącego OWCS, a także stałego członka Świętego Synodu oraz rektora Okołokościelnej Aspirantury i Doktorantury im. św. Cyryla i Metodego.

Nowym szefem OWCS, uważanego za swego rodzaju „ministerstwo spraw zagranicznych” Patriarchatu Moskiewskiego, i stałym członkiem Synodu został dotychczasowy metropolita korsuński Antoni, który zachowa na razie urząd egzarchy Europy Zachodniej i kierownika Zarządu Patriarchatu Moskiewskiego ds. zagranicznych instytucji kościelnych, ale nie będzie już kierował eparchia korsuńską i będzie odtąd nosił tytuł metropolity wołokołamskiego, podobnie jak Hilarion do tego czasu. Na jej czele stanie tymczasowo arcybiskup madrycki i lizboński Nestor.

Natomiast nowym rektorem wspomnianej Aspirantury i Doktorantury został szef Komitetu Naukowego RKP ks. protojerej Maksim Kozłow.

Hilarion (w świecie Grigorij Ałfiejew) urodził się 24 lipca 1966 w Moskwie. Ma za sobą naukę w stołecznej średniej szkole muzycznej, rok studiów w konserwatorium, ale od 1987 jest już mnichem (wstąpił do klasztoru Ducha Świętego w Wilnie) z imieniem zakonnym Hilarion. W latach 1993-95 studiował też w Oksfordzie. Od 1995 pracuje w RKP, a tam w OWCS, któremu od 31 marca 2009 przewodniczy. 14 stycznia 2002 został wyświęcony na biskupa, 20 kwietnia 2009 otrzymał godność arcybiskupa a 1 lutego 2010 – metropolity. Oprócz przewodniczenia OWCS w łonie RKP pełnił szereg innych ważnych stanowisk, jest m.in. stałym członkiem Świętego Synodu oraz kieruje kilkoma innymi instytucjami synodalnymi o charakterze naukowym. Jest autorem kilkuset artykuł i kilkunastu książek i utworów muzycznych, ma kilkadziesiąt nagród kościelnych i świeckich, rosyjskich i zagranicznych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10