„Ojciec Jan Góra puścił w ruch ten wielki ruch lednicki, który istnieje do dzisiaj i który istnieje mimo jego śmierci” – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Od sobotniego poranka trwa XXVI ogólnopolskie spotkanie młodych. Na lednickich polach zgromadziło się ponad 20 tys. młodych ludzi, ale młodzi z całej Polski wciąż przybywają. Hasło tegorocznej Lednicy brzmi: „Na krańce świata”.
Od rana na Polach Lednickich rozbrzmiewa muzyka, nie brakuje śpiewów i tańców, kompozycji choreograficznych i baletu. Pogoda dopisuje.
Po południu o swoim życiu i doświadczeniu wiary opowiadał Jan Mela, niepełnosprawny polski podróżnik i działacz społeczny, który jest najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów i pierwszym niepełnosprawnym, któremu się to udało.
Jan Mela podkreślał, jak ważna w życiu jest obecność innych ludzi wokół nas. Zachęcał, aby nie być biernym, ale aktywnie uczestniczyć w życiu, przełamywać swoje słabości: „Pan Bóg dawał mi ludzi, którzy pokazywali mi swoim przykładem, że póki żyjemy, to mamy wpływ na nasze życie. I każda rzecz dzieje się po coś. Doświadczenie nawet najtrudniejsze, może być dla nas jakimś darem, może nas czegoś nauczyć. Spotkałem ludzi, którzy mnie zainspirowali do tego, żeby nie patrzeć na swoje ograniczenia. Bo my się nie składamy z naszych wad, naszych problemów, naszych ograniczeń, tylko determinuje nasze życie to, kim jesteśmy. (…) Często my w życiu sami siebie ograniczamy. Kiedy spotkałem ludzi, którzy uwierzyli we mnie, którzy dali mi szansę, żeby zawalczyć o swoje życie, to zrozumiałem, że każdą słabość można przekuć w swoją siłę”.
O godz. 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie Lednicy. Rozpoczął je hymn „trzeciego tysiąclecia”, do którego muzykę skomponował Wiesław Wolnik, a słowa napisała Agnieszka Chrostowska.
W swoim powitaniu Prymas Polski zwrócił się ze szczególnym pozdrowieniem do młodzieży ukraińskiej, życząc Ukrainie i całemu światu pokoju. Z kolei abp Stanisław Gądecki, wygłosił krótkie rozważanie na temat tegorocznego hasła o wychodzeniu „na krańce świata”. Wspomniał o. Jana Górę, „który puścił w ruch ten wielki ruch lednicki, który istnieje do dzisiaj i który istnieje mimo jego śmierci”. Podziękował o. Tomaszowi Nowakowi OP, który podjął się poprowadzić dalej Lednicę. Przewodniczący Episkopatu podziękował wielu osobom ze Stowarzyszenia lednickiego, które zaangażowało się w przygotowanie dzisiejszego spotkania.
Uroczysta liturgia rozpocznie się o godz. 20.00. Mszy św. będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pośle na misje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Duszpasterzem tegorocznego spotkania jest o. Tomasz Nowak OP.
W związku z trwającym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego podczas wydarzenia obecne są jego relikwie. Symbolem tegorocznego Spotkania Młodych jest różaniec z lednickim krzyżem i rybką. O północy zebrani przejdą przez Bramę-Rybę.
O godz. 22 zostaną odtworzone na telebimie słowa pozdrowienia papieża Franciszka, skierowane do organizatorów i uczestników Lednicy przez Ojca Świętego podczas ostatniej audiencji środowej.
Pierwsze spotkanie lednickie odbyło się 2 czerwca 1997 r. Pomysłodawcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.