Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował wszystkim darczyńcom, którzy - m.in. poprzez działania Caritas - wsparli mieszkańców Lwowa i innych miejscowości na Ukrainie - poinformował ks. Cezary Chwilczyński, który pojechał do Lwowa z kolejną partię darów dla potrzebujących.
W komunikacie przekazanym przez Caritas Polska, ordynariusz archidiecezji lwowskiej, abp Mokrzycki, podziękował za dotychczasową modlitwę za Ukrainę i wsparcie humanitarne.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
"Chciałbym podziękować Kościołowi w Polsce za codzienną modlitwę, a także za pomoc humanitarną, solidarność, bo dzięki tej pomocy możemy wspierać uchodźców nie tylko na terenie archidiecezji lwowskiej, ale także posyłać do miejsc, gdzie jest ona potrzebna: Charków, Zaporoże Kijów, Odessa i do innych miast" - powiedział hierarcha.
Kościół w Polsce niesie pomoc na wielu płaszczyznach. Tylko z archidiecezji wrocławskiej pojechało na Ukrainę 30 TIR-ów.
"Także wcześniej metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, wspierał nas nie tylko duchowo, ale również materialnie" - zwrócił uwagę abp Mokrzycki.
Hierarcha podkreślił, że wielka jest wdzięczność Ukraińców dla Polaków. "Wzruszające jest także to, że pomimo wielu nieporozumień związanych z przeszłością, w dobie kryzysu i wojny, pomoc była możliwa" - ocenił duchowny.
Ordynariusz archidiecezji lwowskiej zwrócił uwagę, że 80 lat temu wielu wiernych archidiecezji wrocławskiej przeżywało to samo, co dziś Ukraińcy ze wschodniej części kraju. "Oni wiedzą, jak bardzo ważny jest taki gest solidarności, podanie ręki, otwarcie serc, domów i kraju. Dlatego proszę, aby nie zważając na zaszłości historyczne, otwierali serca dla uchodźców" - powiedział abp Mokrzycki.
"Jan Paweł II mówił nam, abyśmy nie tracili nadziei, bo z Chrystusem zawsze odniesiemy zwycięstwo" - dodał.
Caritas działa w Polsce oraz za granicą we współpracy z Caritas Ukraina i Caritas-SPES Ukraina. W ramach działań zagranicznych pomaga finansowo oraz poprzez transporty humanitarne na teren Ukrainy. W Polsce udziela pomocy rzeczowej, żywnościowej, w zakwaterowaniu. Jest też obecna z pomocą doraźną przy punktach recepcyjnych, np. na granicy lub dworcach dystrybuując ciepłe posiłki i napoje, koce i wodę. W wybranych miejscach otwarte zostały Namioty Nadziei z całodobowym wsparciem wolontariuszy Caritas. Formy pomocy zależą od potrzeb i możliwości w konkretnych diecezjach oraz bieżącej sytuacji na granicy.
Co do zasady, Caritas nie zarządza zakwaterowaniem uchodźców. Rolę koordynującą mają wojewodowie. Natomiast Caritas diecezjalne zgłosiły możliwość przyjęcia uchodźców w swoich, wybranych ośrodkach. Uchodźcy są tam kierowani przez urzędy wojewódzkie. Niektóre Caritas diecezjalne podejmują także własne inicjatywy i tworzą lokalne bazy noclegowe, do których same kierują potrzebujących.
Caritas Polska przyjmuje darowizny rzeczowe od firm, w ilościach hurtowych, po wcześniejszym uzgodnieniu. Osobą do kontaktu jest Dorota Tutak, specjalistka ds. współpracy z partnerami, +48 797 660 207, dtutak@caritas.org.pl
W sprawie przyjmowania darowizn rzeczowych od indywidualnych darczyńców oraz organizowania lokalnych zbiórek można się kontaktować z koordynatorami Caritas diecezjalnych.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.