O potrzebie szukania sensu w cierpieniu i o tym, jak może chorym pomóc szpitalny kapelan, z ks. Stanisławem Warzeszakiem rozmawia Bogumił Łoziński.
A są przypadki, gdy dyrektor nie zgadza się na obecność kapelana w szpitalu?
– Na mniej więcej tysiąc szpitali państwowych w Polsce, w których pracuje od tysiąca do półtora tysiąca kapelanów, nie znam takiego przypadku, choć zdarzają się takie sytuacje w placówkach prywatnych. Jednak nawet wówczas chory czy jego rodzina mają prawo indywidualnie wezwać kapłana. Posługa duchownego w szpitalu wynika z potrzeby chorych. Według badań socjologicznych 80 procent Polaków życzy sobie obecności kapelana w szpitalu, przeciwnego zdania jest tylko osiem procent.
Na czym polega praca kapelana w szpitalu?
– Najważniejsza jest posługa sakramentalna: spowiedź, Msza św., sakrament namaszczenia chorych czy roznoszenie Najświętszego Sakramentu po salach, co zajmuje nawet kilka godzin dziennie. Jednak w pracy kapelana chodzi także o towarzyszenie osobie chorej, bycie przy niej w trudnej sytuacji, wsparcie na poziomie ludzkim, pomoc w odkryciu sensu choroby, cierpienia. Bycie w szpitalu jest dla chorego związane ze stresem, a obecność kapelana, możliwość porozmawiania z nim, poradzenia się, jest ważna. Dlatego duchowny powinien być bardzo delikatny, umieć wczuć się w sytuację chorego, a w konsekwencji być dla niego znakiem miłości Boga. Dla kapelana szpital to rodzaj parafii, a chorzy to parafianie, których powinien obdarzać pasterską miłością. Księża są dla wszystkich, ale nie narzucamy się, nie chodzimy od łóżka do łóżka i nie nawracamy na siłę. Istotna jest sama obecność osoby duchownej, która zwraca uwagę na wymiar nadprzyrodzony ludzkiej egzystencji, na Boga. Dlatego ważne jest, aby kapelan był umiejscowiony w strukturach szpitala na stałe, był nieustannie obecny wśród chorych, a nie tylko zapraszany w wyjątkowych przypadkach.
Taka posługa wymaga specjalnych umiejętności. Czy kapelani są do niej szkoleni?
– Duszpasterstwo służby zdrowia organizuje specjalne szkolenia w ramach corocznych rekolekcji. W Krakowie bonifratrzy otwierają szkołę dla kapelanów szpitalnych. Jeśli uda się uregulować prawnie status kapelana, to moglibyśmy dla nich stworzyć na wydziałach teologicznych nawet podyplomowe studia, które byłyby podstawą do podjęcia pracy w szpitalu.
Czy posługę kapelana pełnią tylko księża, czy też świeccy, np. kobiety szafarki, które roznoszą Najświętszy Sakrament?
– Katolicy świeccy także są bardzo zaangażowani w pracę w szpitalach, szczególnie pomagają w hospicjach, znam też przypadki szafarek, które roznoszą Komunię św. Świeckim czasem łatwiej dotrzeć do chorego niż kapłanowi, i przygotować go na kontakt z księdzem. Tyle że ich pracę określiłbym jako pomoc duszpasterską, a nie pełnienie funkcji kapelana, z którą związana jest posługa sakramentalna.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.