Etiopscy liderzy religijni skierowali bezpośrednio do Franciszka prośbę o użycie papieskiego autorytetu w celu powstrzymania działań wojennych w regionie Tigraj. „Wierzymy, że zrobisz wszystko co możliwe, by zapobiec temu kolejnemu ludobójstwu” – napisali duchowni.
Przywódcy religijni z Tigraj w Etiopii zaapelowali do Papieża Franciszka o interwencję w celu powstrzymania trwającej wojny, która według nich przybiera obecnie kształt ludobójstwa. Jak napisano w apelu ludność „jest poddawana niewyobrażalnym okrucieństwom z rąk armii etiopskiej i jej partnerów wojennych”.
Liderzy religijni zwrócili się do Papieża o gest wsparcia by ludność doczekała się stosownych interwencji, dzięki którym „na pierwszym miejscu będzie postawione człowieczeństwo i świętość każdego życia”. „Jesteśmy pewni, że weźmiesz pod uwagę w swoich modlitwach to, co się dzieje i zrobisz wszystko, co możliwe, aby zapobiec kolejnemu ludobójstwu, takiemu jak to, które miało miejsce w Rwandzie, które mogłoby zostać dokonane na oczach świata” – czytamy w liście.
Sytuacja w kraju systematycznie się pogarsza, starcia i masakry rozprzestrzeniają się daleko poza Tigraj. Siły policyjne dokonują zbiorowych aresztowań. Na początku grudnia aresztowano 6 sióstr zakonnych i dwóch diakonów.
Oświadczenie zostało rozpropagowane w regionie oraz przesłane do Stowarzyszenia Członków Konferencji Biskupów Wschodniej Afryki (AMECEA), nuncjusza apostolskiego w Etiopii, konferencji episkopatów Etiopii i USA, watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina oraz Komisji Konferencji Episkopatów UE i zostało odczytane publicznie podczas spotkania koordynatorów ds. sprawiedliwości i pokoju z regionu AMECEA.
Organizacja Human Rights Watch (HRW) potępiła masakry dziesiątek ludzi dokonane przez siły powiązane z Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigraj, między końcem sierpnia a wrześniem w północnym regionie Amhara. Organizacja pozarządowa, która zebrała dokumentację na temat zbrodni wojennych wzywa do jak najszybszego powołania „organu ONZ do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych”. Dyrektor ds. kryzysu i konfliktu Lama Fakih stwierdziła, że „siły tigrajskie okazały brutalne lekceważenie dla życia ludzkiego i prawa wojennego, dokonując egzekucji osób znajdujących się w areszcie. Takie zabójstwa, jak również wiele innych okrucieństw popełnionych przez obie strony konfliktu, podkreślają potrzebę przeprowadzenia niezależnego i międzynarodowego dochodzenia”.
Podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 7 listopada Papież Franciszek powiedział: „Z niepokojem śledzę wiadomości napływające z regionu Rogu Afryki, zwłaszcza z Etiopii, wstrząsanej konfliktem trwającym od ponad roku, który spowodował liczne ofiary i poważny kryzys humanitarny. Zachęcam wszystkich do modlitwy za te narody i ponawiam mój apel, aby zwyciężyła braterska harmonia i pokojowa droga dialogu”.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.