Powrót pielgrzymów wzmacnia chrześcijan w Betlejem

Powrót pielgrzymów do Betlejem przywraca tamtejszym chrześcijanom nadzieję na lepsze jutro. Wraz z otwarciem granic coraz częściej do miasta przybywają zorganizowane grupy i turyści indywidualni. Pozwala to na wznowienie działalności lokalnych biznesów i zapewnienie bytu drobnym rzemieślnikom i usługodawcom.

Rok i dziewięć miesięcy bez obecności pielgrzymów był dla miejscowych chrześcijan prawdziwą tragedią, poważniejszą niż w pozostałych rejonach Ziemi Świętej, gdzie system opieki społecznej jest lepiej rozwinięty. Chrześcijanie w Betlejem żyją głównie z pracy w hotelach, są zatrudnieni jako przewodnicy, a także prowadzą niewielkie sklepy i manufaktury zajmujące się produkcją dewocjonaliów z drewna oliwnego, masy perłowej i ceramiki.

Jednym z nich jest Robert Giacaman, który wraz z trzema braćmi prowadzi w mieście zakład produkcji dewocjonaliów, założony jeszcze przez jego dziadka w 1930 r. „Sprzedawaliśmy za granicą, ale to zdecydowanie za mało. Powrót pielgrzymów to dla nas nie tylko zastrzyk finansowy, ale także wielka duchowa pociecha” – zapewnia w rozmowie z Radiem Watykańskim Robert Giacaman.

„Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku miasta pełnego autobusów i gości. Betlejem jest uzależnione od turystyki, bez niej większość mieszkańców nie ma z czego żyć. Dzięki Bogu zaczęliśmy otrzymywać zamówienia z zagranicy, które pozwoliły nam przetrwać. Jednak w Betlejem nadal wielu ludzi pozostaje bez pracy, a ta niewielka liczba pielgrzymów, która jest obecnie, nie jest w stanie ożywić miasta. Czekamy, aż przybędzie ich więcej, jak przed pandemią i miasto odżyje. Nie mamy żadnego wsparcia finansowego, więc musimy polegać wyłącznie na własnych siłach – powiedział Robert Giacaman. – W latach przed pandemią pokoje były już pełne o tej porze roku. Nie to jednak jest najważniejsze, nie chcemy narzekać. Jako chrześcijanie jesteśmy mniejszością i jest dla nas wielką radością widzieć braci i siostry świętujących Boże Narodzenie razem z nami. Daje nam to nie tylko zarobek, ale i wzmacnia duchowo. To, co najważniejsze w naszej wierze, dzieje się wewnątrz nas i pomaga nam zachować świętość naszej tradycji.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11