Rozpoczęło się Zgromadzenie Kościelne Ameryki Łacińskiej

Ze względu na ograniczenia pandemiczne będzie się ono odbywać zarówno na miejscu, jak i online.

W Mieście Meksyku rozpoczęło się 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Zgromadzenie Kościelne Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Ze względu na ograniczenia i obostrzenia pandemiczne będzie się ono odbywać zarówno na miejscu, jak i drogą wirtualną, online. Okolicznościowe orędzie do uczestników wydarzenia, które potrwa do 28 bm., skierował papież Franciszek.

Witając i pozdrawiając wszystkich Ojciec Święty zaznaczył, że Zgromadzenie ma dodać bodźca Kościołowi „wyjścia synodalnego”, przywrócić ducha V konferencji ogólnej episkopatu latynoamerykańskiego (CELAM), która w Aparecidzie (Brazylia) w maju 2007 „wezwała nas do bycia uczniami misjonarzami” oraz do „ożywienia nadziei, wybiegając w przyszłość ku jubileuszowi objawień w Guadalupe w 2031 i Jubileuszowi Odkupienia 2 2033 roku.

Autor orędzia zwrócił uwagę, że rozpoczęte dzisiaj spotkanie „jest nowym wyrazem latynoamerykańskiego i karaibskiego oblicza naszego Kościoła, zgodnie z procesem przygotowawczym do XVI zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem jest «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, udział i misja»”. Wychodząc od tych słów papież zatrzymał się krótko na dwóch, „abyście uświadomili sobie w sposób szczególny tę drogę, którą przemierzacie razem”.

Pierwsze słowo to „słuchaj” – zauważył Franciszek, wyjaśniając, iż dynamizm zgromadzeń kościelnych kryje się w procesie słuchania, dialogu i rozeznania. Na takim wydarzeniu wymiana ułatwia „słuchanie” głosu Boga, aby „wraz z Nim słuchać krzyku ludu i słuchać ludu, aby tchnąć w niego wolę, do której wzywa nas Bóg”. Papież zaapelował do uczestników, aby starali się słuchać się wzajemnie oraz słuchać krzyku „naszych najuboższych i zapomnianych braci i sióstr”.

Drugim słowem jest „rozlanie” – głosi przesłanie. Ojciec Święty wskazał, że rozeznanie wspólnotowe wymaga wiele modlitwy i dialogu, aby móc wspólnie odnaleźć wolę Bożą, oraz odkrywania sposobów niedopuszczenia do tego, aby różnice przekształcały się w podziały i polaryzacje. „Proszę Pana, aby wasze zgromadzenie było wyrazem «rozlania» twórczej miłości Jego Ducha, która pobudza nas do wyjścia bez lęku na spotkanie z innymi i zachęca Kościół, aby dzięki procesowi nawrócenia duszpasterskiego stawał się coraz bardziej ewangelizujący i misyjny”.

Papież zachęcił uczestników spotkania, aby „przeżywali te dni, przyjmując z wdzięcznością i radością to wezwanie do rozlania się Ducha Świętego w wiernym Ludzie Bożym, pielgrzymującym w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach” oraz polecił ich Jezusowi i Jego Matce, prosząc jednocześnie, jak to ma w zwyczaju, o modlitwę za niego.

W I Zgromadzeniu Kościelnym Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które ma omówić i przedyskutować wyzwania stojące przed Kościołem tego regionu oraz znaleźć na nie odpowiedzi zgodnie z dokumentem z Aparecidy, bierze udział wielu czołowych kardynałów, biskupów, kapłanów i świeckich zarówno z tych stron, jak i z Watykanu. Są wśród nich m.in. kardynałowie: Oscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, blisko związany z obecnym papieżem, Kanadyjczyk Marc Ouellet – prefekt Kongregacji ds. Biskupów, Brazylijczyk Cláudio Hummes – prefekt-senior Kongregacji ds. Duchowieństwa, Leopoldo Brenes Solórzano z Nikaragui, Mario Grech – sekretarz generalny Synodu Biskupów, Brazylijczyk Odilo Pedro Scherer – arcybiskup São Paulo, Meksykanin Felipe Arizmendi, a także abp Miguel Cabrejos z Peru – przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) i świecki Meksykanin Rodrigo Guerra – członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Głównym miejscem obrad będzie siedziba episkopatu meksykańskiego, podczas gdy towarzyszące Zgromadzeniu wydarzenia religijne będą się odbywały głównie w bazylice na wzgórzu Tepeyac (Matki Bożej z Guadalupe). Oprócz udziału na miejscu w pracach Zgromadzenia będzie można uczestniczyć drogą internetową.

Okazją do zorganizowania tego spotkania właśnie w tym miejscu jest przypadająca w tym roku smutna setna rocznica zamachu bombowego w bazylice w Guadalupe 14 listopada 1921 r. Niezależnie od Zgromadzenie władze kościelne Meksyku zapowiedziały ogłoszenie z tej okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu, który potrwa rok, w czasie którego wierni, nawiedzający bazylikę, będą mogli uzyskać odpust zupełny. Bolesnym, niemym świadkiem tamtego ataku, który poważnie uszkodził marmurowy ołtarz starożytnej bazyliki, jest wykonany z brązu 34-kilogramowy posąg Chrystusa, wykrzywiony wskutek wybuchu, który można dzisiaj oglądać w oszklonej gablocie nowej bazyliki.

Według dawnych kronik do zamachu doszło rankiem 14 listopada 1921, gdy prawdopodobnie Luciano Pérez Carpio – pracownik Sekretariatu Specjalnego Urzędu Prezydenckiego – umieścił bombę ukrytą w bukiecie kwiatów u stóp obrazu Pani z Guadalupe; ładunek nie uszkodził szkła, pokrywającego obraz, jednakże fala uderzeniowa wybuchu, który słychać było w odległości kilometra od miejsca zdarzenia, poważnie uszkodziła fundamenty świątyni.

Oprócz wspomnienia tamtego zamachu Kościół meksykański będzie obchodził w przyszłym roku także 20. rocznicę kanonizacji św. Jana Diego (1474-1548), któremu ukazała się Maryja z Guadalupe, oraz 30. rocznicę otwarcia poświęconej Jej kaplicy w Watykanie 30 maja 1992 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11