"Słuchać, opiekować się, chronić i leczyć" - to kluczowe słowa I Dnia Modlitwy za Ofiary Nadużyć, który jutro odbywać się będzie we wszystkich włoskich diecezjach.
Dzień został ogłoszony przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Włoch i koresponduje z Europejskim Dniem Ochrony Małoletnich przed Wykorzystaniem i Nadużyciami Seksualnymi, ustanowionym przez Radę Europy.
"Ten dzień ma dwa cele: modlitwę i uwrażliwienie" - pisze Luciano Moia w "Avvenire", największym włoskim dzienniku katolickim. "Chodzi o towarzyszenie ofiarom, ale też rodzinom, które ponoszą lub ponosiły konsekwencje często cichego i wstydliwego cierpienia".
- Znaczenie tego dnia nie może być formalne - podkreślił arcybiskup Rawenny-Cervii Lorenzo Ghizzoni, przewodniczący Krajowej Rady KEW ds. opieki nad nieletnimi. Modlitwa jako wyraz bliskości i błagania Boga o pomoc dla ofiar nadużyć, których Kościół był protagonistą, ma być cenną okazją do nawrócenia i istotnej zmiany mentalności. 18 listopada w przyszłości powinien zaś stać się punktem odniesienia dla kształtowania takich postaw duszpasterskich, które dobre intencje przełożą na dobre praktyki w parafiach, oratoriach i instytutach kościelnych.
"Modlitwa pomoże nam również zmobilizować się do stworzenia wokół nas bezpiecznego środowiska, wybierając i szkoląc ludzi, którzy wiedzą, jak szanować najmłodszych we wszystkich naszych działaniach kościelnych. Musimy także modlić się o przebaczenie dla tych, którzy dopuścili się tych nadużyć, i dla tych, którzy nie chcieli widzieć i nie interweniowali, aby poradzić sobie z niejednoznacznymi lub ryzykownymi sytuacjami" - napisał abp Ghizzoni w broszurze wydanej na ten dzień przez KEW.
I, jak pisze "Avvenire", dzień 18 listopada, choć bardzo ważny, jest tylko jednym z wielu przedsięwzięć podjętych przez Kościół włoski, aby chronić nieletnich i najsłabszych. Powstało tam 16 centrów regionalnych z 16 koordynatorami i 16 odpowiedzialnymi biskupami, a także 219 diecezjalnych centrów ochrony nieletnich (na 226 diecezji). Na każdym kroku podkreśla się konieczność uwrażliwiania i "rozliczalności", zgodnie z nowym podejściem opartym na przejrzystości i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim. Kościół włoski chce, wzorem np. Kościołów we Francji i Niemczech, podwoić wysiłki na rzecz ochrony nieletnich narażonych na nadużycia i ich rodzin.
"To linia, która doprowadziła do wyboru referentów diecezjalnych - 56 kobiet i 47 mężczyzn - głównie specjalistów wykształconych w dziedzinie prawa, psychologii, psychiatrii, pomocy społecznej, wychowawczej oraz 123 księży lub zakonników do zajmowania się tym tematem" - wylicza L. Moia. "Dlatego też dzień 18 listopada będzie musiał także wyznaczyć punkt zwrotny, by wreszcie powiedzieć w sposób stanowczy i ostateczny »nie« tej mentalności, w której nadużycia - władzy, sumienia, duchowości i seksualności - są częścią bolesnych wydarzeń, które obrażają człowieczeństwo i Ewangelię".
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.