„Biskupi USA mogą mieć różne zdania, ale nie są podzieleni” – powiedział w wywiadzie dla Crux przewodniczący amerykańskiego episkopatu po audiencji u Papieża Franciszka. Delegacja biskupów ze Stanów Zjednoczonych przybyła do Watykanu ze zwyczajową październikową wizytą, przygotowującą do listopadowego spotkania episkopatu.
Abp Jose Gomez podkreślił, że droga synodalna, zainicjowana przez Papieża, to wspaniała okazja dla Kościoła, aby dotrzeć do ludzi i pomóc im zrozumieć, że wszyscy jesteśmy powołani do bycia aktywnymi członkami Kościoła. „Mamy łatwiej, ponieważ w Stanach Zjednoczonych każda diecezja, region i parafia posiadają własną radę złożoną ze świeckich. Synod pozwoli nam na zdynamizowanie tych rad” – zauważył abp Gomez.
Statystyki pokazują, że w USA zmniejsza się liczba wiernych obecnych na niedzielnych Mszach. Wpływ na to ma pandemia, ale także zmniejszająca się liczba migrantów, którzy tradycyjnie zasilali Kościół katolicki a także to, że rodziny mają coraz mniej dzieci. Nie bez wpływu pozostaje oczywiście tragedia aborcji i nadużycia seksualne, które sprawiły, że amerykańska młodzież nie jest zainteresowana Kościołem. „Dlatego Synod jest nam bardzo potrzebny, aby dotrzeć do ludzi” – powiedział abp Gomez.
Podkreślił, że w synodalności chodzi głównie o lepsze zrozumienie chrześcijańskiego powołania do świętości i poczucia odpowiedzialności za uczestnictwo w życiu Kościoła. „Mam nadzieję, że Synod nauczy nas być, jak to ujął Papież, uczniami-misjonarzami” – podkreślił przewodniczący amerykańskiego episkopatu.
Jego zdaniem droga synodalna obrazuje także sytuację amerykańskiego episkopatu, w którym biskupi mają różne zdania, ale trwa dialog, nie ma podziałów. „Celem nadrzędnym każdego z nas jest głoszenie Chrystusa” – zapewnił hierarcha.
W wywiadzie dla portalu Crux hierarcha odniósł się także do sprawy przyjmowania Komunii św. przez polityków popierających aborcję. Zaznaczył, że potrzebna jest lepsza edukacja wiernych, ponieważ według niektórych statystyk, aż 70 proc. katolików w USA nie wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. „To niepokojące dane i dlatego nowa ewangelizacja będzie centralnym punktem naszego programu duszpasterskiego na najbliższe lata” – zapowiedział abp Gomez.
Finałem tego procesu będzie Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w USA w 2024 r. „W ramach przygotowania do tego wydarzenia potrzebujemy dokumentu o Eucharystii, aby dać fundament doktrynalny i duszpasterski. Media skupiają się na wymiarze politycznym, ale dla nas najważniejszy jest wymiar pastoralny i duszpasterski” – zapewnił hierarcha.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.