Zmarł kard. Monsengwo Pasinya: świadek wiary i pojednania

Kościół powszechny stracił wielkiego świadka wiary. W wieku 81-lat zmarł kard. Laurent Monsengwo Pasinya, emerytowany arcybiskup Kinszasy.

Był oddanym i odważnym pasterzem w Demokratycznej Republice Konga, od lat targanej potężnymi konfliktami, i wytrwałym budowniczym pokoju i pojednania w Afryce. Przez pięć lat był też członkiem Rady Kardynałów doradzającej Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.

 „To był wielki człowiek Boga, zarazem mocno wierzący w wartość osoby ludzkiej. Jego śmierć jest dla Kościoła i naszego kraju ogromną stratą” – w rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to kard. Fridolin Ambongo, który jest następcą zmarłego na stolicy arcybiskupiej w Kinszasie. Podkreśla on, że całe swe życie poświęcił walce o bardziej sprawiedliwy i braterski świat, aktywnie angażując się w ewangelizację.

„Do końca miał bardzo dobre relacje zarówno na płaszczyźnie kościelnej, jak i społecznej. Jeszcze w czerwcu uczestniczył z nami w sesji plenarnej episkopatu, tydzień temu jego stan się pogorszył. Ze swą mądrością był dla nas «starszym wioski» – mówi papieskiej rozgłośni kard. Ambongo. – Wszyscy czujemy, że straciliśmy kogoś cennego, trzeba będzie czasu, by wypełnić tę pustkę. Myślę, że kard. Laurent uczy nas konieczności zaangażowania wynikającego z wiary w Boga. Był przekonany, że nie można wierzyć w Boga, nie wierząc jednocześnie w osobę ludzką, w jej godność. Wypływa z tego przekonanie, że jeśli twierdzisz, iż jesteś człowiekiem wiary w Jezusa Chrystusa, człowiekiem religijnym, musisz bardzo poważnie traktować los swoich braci i sióstr. Zapominając o sobie i dając całego siebie, aby mogli godnie żyć.“

Kard. Laurent Monsengwo Pasinya zmarł w Paryżu, gdzie został przewieziony z Kinszasy, gdy stan jego zdrowia uległ pogorszeniu. Zasłużony hierarcha zostanie pochowany w swej ojczyźnie, w stołecznej katedrze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9