Nasilają się porwania uczniów w Nigerii, ludzie modlą się za uprowadzonych

W piątek w Damishi w stanie Kaduna w północnej Nigerii dziesiątki członków wspólnoty baptystycznej wyszło do wspólnej modlitwy łącząc się z rodzinami ponad 121 uczniów porwanych w poniedziałek przez grupę bandytów z Betel Baptist High School w Damishi.

No Comment TV Members of the Baptist community comfort families of 121 students kidnapped in Nigeria

Był to trzeci atak w stanie Kaduna w ciągu tylko jednej doby. W tym czasie 136 uczniów, porwanych sześć tygodni wcześniej ze szkoły w Tegina w stanie Niger, wciąż pozostaje w niewoli, podobnie jak uprowadzeni trzy tygodnie wcześniej z Birnin-Yauri (stan Kebbi).

Ostatnie porwanie w Damishi to siódmy taki incydent w tym roku. Blisko tysiąc uczniów padło ofiarami procederu od grudnia 2020. Porwania dokonują zbrojne grupy żądające okupu.

TVC News Nigeria One Dead, Four Rescued As Troops Engage Kidnappers Of Birnin Yawuri Students

Poniedziałkowy atak został przeprowadzony przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy zaatakowali szkołę, oddając strzały do dwóch ochraniarzy, starających się bronić dzieci. Atak był czwartym masowym porwaniem w stanie Kaduna w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Rodzice porwanych dzieci z Damishi, których obwiniają rząd za nieadekwatne działania i brak kompetencji wobec ostatnich wydarzeń. Wskazują, że nie widzą oni "żadnej ochrony", a raczej "brak działań ze strony rządu" - cytuje reakcje rodziców serwis africanews.

W ocenie pastora Johna Josepha Hayab, jednego z założycieli szkoły w Damishi i dyrektora Christian Association Nigeria w Kadunie, którego syn uciekł przed bandytami, „rząd musi się obudzić i poważnie potraktować kwestie bezpieczeństwa. To nie tylko w Kadunie, lecz w całym kraju ludzie zostali porwani, zabici. Czy tylko w tym kraju ginie 30, 20, 10 osób i nikt nie czuje bólu i nic nie jest z tym robione?" - pyta z wyrzutem.

W ostatnim czasie wiele szkół w północnej Nigerii zostało zmuszonych do zamknięcia, ponieważ władze nie są w stanie odpowiednio ich chronić.

Sytuację komentuje na twiterze m.in. jeden senatorów, Shehu Sani, zauważając, że kiedy porywacze studentów z Uniwersytetu Greenfield w Chikun w stanie Kaduna (do wydarzenia doszło 20 kwietnia b.r.) otrzymali prawie pół miliona dolarów jako okup, a obecnie porywacze uczniów Betel Baptist High School domagają się prawie równoważnej sumy, rodzice pozostają bezradni. "Gdzie jest ich rząd i gdzie jest ich kraj?" pyta polityk.

TVC News Nigeria [Watch] Jubilations As Released Greenfield Students Reunite With Parents, Family Members

Masowe porwania dzieci ze szkół w północnej Nigerii nasilają się od 2014 roku, po uprowadzeniu przez Boko Haram 276 uczennic ze szkoły rządowej w Chibok w północno-wschodnim stanie Borno.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8