Nadzieja dla Jemenu

Według ONZ Jemen pogrążył się w najpoważniejszym na świecie kryzysie humanitarnym. Caritas Polska właśnie otwiera tam swoją misję.

Ubiegły rok był dla mieszkańców Jemenu szczególnie trudny. Ten niespełna 30-milionowy kraj położony nad Zatoką Adeńską zmagał się nie tylko ze skutkami pandemii. W tym czasie dosięgnęła go także plaga szarańczy pustosząca pola uprawne oraz powódź, która przyczyniła się do rozprzestrzenienia cholery i malarii. Największe żniwo wciąż zbiera tam jednak trwająca od 2015 r. wojna domowa.

Bez wody i lekarza

W walkach biorą udział z jednej strony siły prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego, a z drugiej wrogie wobec siebie organizacje: ruch Huti (skupiający plemiona zajdyckie, zamieszkujące północno-zachodnią część kraju), Al-Kai- da Półwyspu Arabskiego, Państwo Islamskie i lokalne milicje. W konflikt, który ma charakter religijny (szyicka północ kontra sunnickie południe), włączają się także dwa rywalizujące ze sobą mocarstwa regionalne: Arabia Saudyjska oraz Iran. Wysoki stopień skomplikowania wzajemnych relacji w regionie dobrze ilustruje liczba wytyczonych linii frontu: w październiku ub.r. było ich aż 47.

Konflikt pozbawił życia 230 tys. osób, a ponad 3 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Prawie połowa Jemeńczyków nie ma obecnie dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych. W kraju odnotowuje się najwyższe na świecie wskaźniki ostrego niedożywienia wśród dzieci do 5. roku życia. Ponadto ogromnym problemem jest uzyskanie pomocy medycznej – nie ma do niej dostępu aż 2/3 mieszkańców kraju. O zapaści służby zdrowia świadczy m.in. najwyższy na świecie odsetek pacjentów umierających z powodu zakażenia COVID-19. Podczas gdy w krajach rozwiniętych wynosi on ok. 3 proc., w Jemenie osiągnął już poziom 30 proc.

Darmowe leki

Skutki dramatu rozgrywającego się w Jemenie może złagodzić tylko pomoc międzynarodowa. Od 2018 r. działa tam Caritas Polska. Początkowo organizacja wspierała jemeńskich uchodźców szukających schronienia w Dżibuti. Od 2019 r. wspomaga ośrodki zdrowia w Jemenie. Do tej pory udało jej się wyremontować przychodnię w Imranie pod Adenem. Część pomieszczeń zostało przebudowanych na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej, przygotowano także laboratorium. Opłacono personel medyczny oraz zapewniono mu sprzęt i środki do pracy. Do chorych trafiły niezbędne leki. – Mieszkańcy przychodzą do kliniki na badania, po lekarstwa i usługi medyczne, które mogą otrzymać tylko tutaj. Zanim została otwarta przychodnia, jeździliśmy poza Imran tylko wtedy, kiedy mieliśmy na to pieniądze. W przeciwnym wypadku cierpieliśmy w domach – mówi 65-letni Sultan Ali Saleh Hasan, który wrócił do rodzinnego miasta po zakończeniu walk w tym rejonie.

Gdy w ubiegłym roku wybuchła pandemia, Caritas Polska postanowiła przeciwdziałać jej skutkom. Wspomniana przychodnia oraz pięć innych placówek w dystrykcie Al-Buraiqa otrzymały od organizacji środki ochrony osobistej i płyny do dezynfekcji. Zorganizowano tam także szkolenia z zasad przestrzegania higieny. Ponadto przeprowadzono prace hydrauliczne i kanalizacyjne, które poprawiły warunki sanitarne. Dzięki temu mieszkańcy mają wreszcie dostęp do czystej wody.

Zasługa ofiarodawców

Do niedawna Caritas Polska prowadziła działania w Jemenie we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz lokalnymi partnerami. W połowie ubiegłego roku organizacja została zarejestrowana przez tamtejsze Ministerstwo Planowania i Współpracy Międzynarodowej. – Rejestracja jest pozwoleniem na bezpośrednie prowadzenie działań w Jemenie, bez udziału innych partnerów. To długi i skomplikowany proces, szczególnie dla organizacji chrześcijańskiej, ale warto go przejść, bo rejestracja zwiększa możliwości uzyskania środków na pomoc – mówi Tomasz Kania, koordynator projektów w Jemenie.

Utworzenie misji zagranicznej umożliwi rozwój projektów pomocowych. W planach na ten rok przewidziano utrzymanie dotychczasowego wsparcia oraz objęcie nim trzech kolejnych placówek medycznych. Dzięki temu dostęp do profesjonalnej opieki otrzyma ponad 34 tys. osób. – Przychodnia w Imranie działa dzięki wpłatom polskich darczyńców, którzy nie pozostali obojętni na los opuszczonych w kryzysie Jemeńczyków. Bardzo liczymy na dalszą mobilizację ofiarodawców, bo widzimy, jakie owoce przynosi ten wspólny wysiłek – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.•

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/Jemen • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN • Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt: 2,46 zł z VAT)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6