Bibliści zachęcają do lektury Biblii – stałej a nie „akcyjnej”

Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie.

Reklama

Do stałej, pogłębionej, a nie „akcyjnej” lektury i kontemplacji Pisma Świętego, z zaangażowaniem świeckich oraz go kontynuacji tych inicjatyw przez cały rok – zachęcane są parafie diecezji kieleckiej. Także do tej diecezji trafiły materiały Dzieła Biblijnego z okazji nadchodzącej Niedzieli i Tygodnia Biblijnego: teksty do wykorzystania podczas Mszy św., katechez czy nabożeństw biblijnych.

– Ograniczenia wynikające z pandemii znacznie utrudniają organizacyjne możliwości – nie możemy zaprosić np. tylu wiernych z kręgów biblijnych w diecezji, którzy w Tygodniu Biblijnym chcieliby się spotkać w kieleckiej katedrze – wyjaśnia ks. dr Stanisław Sadowski, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego im Jana Pawła II w diecezji kieleckiej.

W tym roku Niedziela Biblijna połączona z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego, proponuje czytanie najstarszej z czterech Ewangelii – według świętego Marka. – W czwartek 22 kwietnia zapraszamy do katedry delegacje wspólnot czytających i medytujących Słowo Boże na Mszę św. o godz. 18 i na konferencję wprowadzającą w Ewangelię św. Marka – zachęca ks. Sadowski.

– Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie – uważa ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Pisma Świętego. Przestrzega przed akcyjnością i odłożeniem po tygodniu Pisma Świętego na półkę.

W diecezji kieleckiej biblista propaguje metodę lectio divina, którą pracuje z grupą osób od trzech lat, dwa razy do roku. Spotkania o charakterze ogólnodiecezjalnym odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Skorzeszycach. Ks. prof. Siemieniec zaleca także stosowanie tej metody w parafiach, pod warunkiem dobrego przygotowania komentarza. – Nie da się w tę metodę wejść w biegu – mówi, tłumacząc zasady czterech jej filarów: lectio, meditatio, oratio i contemplatio.

Ks. Sadowski wyjaśnia z kolei, że ostatni rok, pomimo pandemii był owocny w jednoczeniu środowisk biblijnych. Przez najbliższy rok, jeśli sytuacja pozwoli planuje się biblijne spotkania w bazylice kieleckiej, organizowane naprzemiennie z parafialnymi, obejmujące wystawienie Najświętszego Sakramentu, medytację, modlitwę. W bazylice katedralnej aktywnie pracuje krąg biblijny pod kierunkiem ks. Jacka Malewskiego.

– Dlaczego ważne jest czytanie Pisma Świętego? – Bo jest ono Słowem natchnionym, a za sprawą łaski Bożej może dotykać serca człowieka, i na poziomie początkowym, i na pogłębionym – wyjaśnia ks. Sadowski. Zachęca do sięgania po dobre, sprawdzone pomoce formacyjne, podkreśla ważność wspólnoty w pochylaniu się nad Biblią, co realizuje m. in. Ruch Światło-Życie, spotkania metodą lectio divina, czy kręgi biblijne.

Dzięki lekturze Biblii ludzie odkrywają coś, co buduje ich wiarę. Ważne jest, by działo się to we wspólnocie Kościoła, w zestawieniu z tradycją, w pochyleniu się nad całością a nie fragmentem wyrwanym z kontekstu – wyjaśnia ks. Sadowski.

Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. Św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. To także Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Począwszy od niedzieli 18 kwietnia rozpoczyna się XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7