Szczepcie się! - apeluje członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych

Ks. prof. Andrzej Muszala, członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał oświadczenie w sprawie niedawnego stanowiska przewodniczącego tego zespołu ws. szczepionek na Covid-19. - Szczepcie się! - apeluje ks. prof. Muszala.

Poniżej pełny tekst oświadczenia ks. prof. Muszali opublikowanego na Facebooku. Po jego publikacji inny członek tego samego zespołu, prawnik prof. Michał Królikowski przekazał "Gościowi Niedzielnemu", że w pełni popiera oświadczenie ks. prof. Muszali.

Oto jego tekst:

"Jako członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pragnę niniejszym wyrazić moje osobiste stanowisko w kwestii ostatniego dokumentu dotyczącego moralnych aspektów korzystania ze szczepionek AstraZeneca oraz J&J.

1. Dokument Przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych nie stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wyrażonym przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 . Stanowisko Watykańskiej Kongregację Nauki Wiary uważam za jasne i wystarczające i całkowicie się pod nim podpisuję.

2. Zawsze byłem za ochroną życia ludzkiego i nadal jestem, uważając je za święte i nienaruszalne od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, czego wyraz dałem w kilku moich publikacjach. Dlatego teraz też uważam, że szczepienie się jest formą ochrony życia naszego i naszych bliskich.

3. W obecnej sytuacji pandemii jest wręcz nakazem sumienia, by uchronić siebie jak i innych przed transmisją zabójczego wirusa COVID-19. Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ! Uważam, że poddanie się szczepieniu za pomocą tych szczepionek jest etycznie usprawiedliwione, szczególnie gdy jest to pilnie potrzebne dla ochrony życia i zdrowia nas wszystkich. Mimo iż do końca niezbadane są skutki uboczne szczepionki, to jednak sytuacja pandemii na świecie i dostępne na dzisiaj dane medyczne podpowiadają nam że pozytywne efekty przewyższają ewentualne negatywne działanie szczepionki.

Ks. Andrzej Muszala
16 kwietnia 2021 r."

Ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. UPJPII jest kierownikiem Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, zastępcą dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, redaktorem działu „Etyka” w miesięczniku „Medycyna Praktyczna”, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.

Przeczytaj też:

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6