Świat nie może dłużej ignorować dramatu Mozambiku

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) bije na alarm w sprawie dramatycznej sytuacji w Mozambiku. Islamscy dżihadyści dopuszczają się tam okrutnych zbrodni. Ponad 700 tys. ludzi uchodzących przed ich bestialstwem potrzebuje aktualnie pilnego wsparcia.

Wolontariusze papieskiego stowarzyszenia obecni są w tym afrykańskim kraju dokumentując m.in. barbarzyńskie działania, jakich od czterech lat dopuszczają się islamscy fundamentaliści. „Wideo, jakie zostało nakręcone po atakach w Palmie nie nadaje się do upublicznienia z powodu szokujących scen, które zawiera. Można odnieść wrażenie, że dżihadystom zależy na tym, by wyrządzać jak najokrutniejszą krzywdę i siać ogromny terror” – mówi Ulrich Kny, odpowiedzialny za projekty PKWP w Mozambiku. Podkreśla on, że nawet dzieciom ścinane są głowy, a ciała swych ofiar oprawcy bestialsko okaleczają.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie podnosi ogólnoświatowy alarm w sprawie sytuacji w Mozambiku retorycznie pytając: ile jeszcze musi być ofiar, by świat zechciał zauważyć dokonujący się dramat. Stowarzyszenie, które przeznaczyło ostatnio 160 tys. euro na pomoc uchodźcom wskazuje, że bez wsparcia z zewnątrz nie da się stawić czoła temu narastającemu kryzysowi humanitarnemu. Podkreśla jednocześnie, że pierwszym warunkiem zmiany obecnej sytuacji jest położenie kresu niepochamowanej przemocy. „Świat nie może dalej ignorować tej tragedii” – mówi  Ulrich Kny przypominając, że islamiści wygnali z prowincji Cabo Delgado 800 tys. chrześcijan.

Za mieszkańcami Cabo Delgado wielokrotnie wstawiał się Papież Franciszek, który apelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wysiłków w celu zakończenia trwającego tam kryzysu.  W czasie swej wizyty w Mozambiku zwrócił uwagę na problem związany z rozkradaniem dóbr naturalnych tego kraju i na złączone z tym ogromne cierpienia ludzi. Pierwszym powodem konfliktu w Cabo Delgado są bowiem bogactwa, do których dopiero potem została dorobiona ideologia mająca doprowadzić do przejęcia kontroli nad tym terenem. Ojciec Święty w grudniu podarował też 100 tys. euro na pomoc dla przesiedleńców. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dwóch ośrodków zdrowia dla uciekających przed atakami dżihadystów.

ABC News (Australia) Mozambique army declares Palma safe after town attacked by IS-linked insurgents | The World
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8