Metropolita katowicki udzielił święceń diakonatu trzem akolitom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Tegoroczne święcenia diakonatu odbywały się równolegle w trzech parafiach archidiecezji.
Pozostałych pięciu alumnów zostało wyświęconych na diakonów przez biskupów pomocniczych. Biskup Grzegorz Olszowski udzielił święceń w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-Batorym, natomiast bp Marek Szkudło - w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej-Bykowinie.
W homilii metropolita katowicki podkreślił, że święcenia diakonatu rozpoczynają nowy rozdział w życiu i powołaniu wyświęcanych alumnów. - Dziś zostaniecie ustanowieni diakonami Kościoła. Odtąd każdego dnia będziecie sługami miłości i nadziei dla współczesnego człowieka. Będziecie do niego przemawiali świadectwem życia proroka: oddani modlitwie, posłuszni Bogu i Kościołowi, żyjący w czystości za przykładem naszego Pana - powiedział abp Wiktor Skworc.
Misja specjalna
Przypomniał, że jako diakoni są posłani z misją do współczesnego świata. - "Świat dzisiejszy okazuje się zarazem mocny i słaby, zdolny do najlepszego i do najgorszego; stoi bowiem przed nim droga do wolności i do niewolnictwa, do postępu i do cofania się, do braterstwa i do nienawiści" - zaznaczył, cytując "Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym" Soboru Watykańskiego II. - Aktualna sytuacja świata i ludzkiej rodziny, trwający stan epidemiczny jeszcze bardziej podkreślają aktualność soborowych słów. Właśnie do takiego świata i człowieka ze służebną misją posyła was przez Kościół Jezus Chrystus - powiedział metropolita katowicki, zaznaczając, że postawa służby powinna być budowana na wiernym wypełnianiu nauki Chrystusa.
- Mówcie ludziom słowami i świadectwem: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"; pozdrawiajcie uprzedzająco wszystkich, co jest wezwaniem do wyróżniającej osobistej kultury, do braterstwa i przyjaźni społecznej, do czego wzywa papież w encyklice "Fratelli tutti" - zaznaczył abp Skworc.
Przywołując dwukrotnie słowa z sobotniej Ewangelii: "Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski", arcybiskup przyznał, że są one "wprost niewiarygodnym zaproszeniem w niezwykłą podróż". - Zdajemy sobie sprawę ze skali proporcji i ogromu dysproporcji. Na szczęście przestrzeń dzieląca nas od doskonałości Ojca Niebieskiego nie jest mierzona w latach świetlnych, tylko miarą ułomnej ludzkiej miłości, wytrwałości, wierności i służby aż do końca - powiedział abp Skworc, życząc przyszłym diakonom, aby ten nowy etap, który rozpoczynają od diakonatu, czyli pierwszego stopnia kapłaństwa, był liczony "24-godzinnymi dniami, tygodniami, miesiącami, a potem latami prezbiteratu" i trwał "aż po kres maratonu życia". - Na tę daleką drogę jesteście stosownie wyposażeni, otrzymaliście formacyjny i intelektualny ekwipunek. Nade wszystko otrzymujecie łaskę sakramentu święceń - mówił metropolita.
Ciąg dalszy na następnej stronie:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.