Co katolik może wiedzieć o nauczaniu Benedykta XVI? Jeśli czerpie wiedzę jedynie z mass mediów, to niezbyt wiele. Do poznania myśli papieża-teologa zachęca w swojej książce ks. Jerzy Szymik.
Mozart i prorok
„Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu” – czytamy w Ewangelii wg św. Jana. Może dlatego rozmach i bezkompromisowość papieża w dążeniu do prawdy wzbudzają zachwyt u jednych, a radykalny sprzeciw u drugich. Dla tych pierwszych jest geniuszem i „typem mozartowskim w teologii”, drudzy widzą w nim jedynie „nieugiętego inkwizytora”, „hamulcowego Kościoła” czy też „rottweilera Pana Boga”. Dysydencki teolog Eugen Drewermann prognozował nawet, że dorobek Ratzingera jest bez znaczenia, a jego teologiczne myśli nie będą stanowić dla nikogo impulsu.
O tym, jak fałszywe były to przepowiednie, dobitnie świadczy trafiająca właśnie do naszych rąk „Theologia benedicta”. Ks. Szymik nie tylko przybliża najistotniejsze wątki papieskiego nauczania, lecz także próbuje „przejąć pałeczkę” tej teologii, twórczo ją interpretując i rozwijając. Z lektury jego książki dowiadujemy się między innymi, czym dla Josepha Ratzingera jest teologia (jakie są jej zadania, natura, sens), a także dlaczego w życiu człowieka radykalne pierwszeństwo należy się tylko i wyłącznie Stwórcy.
Benedykt XVI jest wybitnym diagnostykiem współczesnego świata i prorokiem wskazującym mu w Bogu jedyne źródło nadziei. Ks. Szymik twierdzi, że wszelkie próby fałszowania lub marginalizowania myśli papieża wynikają ostatecznie z nienawiści do prawdy i odwrócenia serca od Boga. Apokaliptycznie rzecz ujmując: bestia, której nadepnięto na ogon, zawsze będzie próbowała kneblować głos prorokom prawdy...
Dzięki książce ks. Jerzego Szymika mamy szansę lepiej zrozumieć wołanie papieża, napominające, że wszelkie odpowiedzi, które nie sięgają aż do Boga, zawsze będą dla nas za krótkie. Bo ostatecznie tylko w Bogu żywym jest nasza nadzieja.
Prezentacja książki „Theologia benedicta” odbędzie się 17 listopada 2010 r. o godz. 18.00 w auli Wydz. Teologicznego UŚ w Katowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.