Patronalne święto paulinów

Chociaż znani są przede wszystkim z posługi na Jasnej Górze, to pracują także w innych sanktuariach, w ponad 70 klasztorach, w 17 krajach świata. Dziś we wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini przeżywają patronalne święto. Za duchową łączność i wsparcie modlitewne dziękuje przełożony generalny Zakonu.

Dziś we wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini przeżywają patronalne święto. Za duchową łączność i wsparcie modlitewne dziękuje przełożony generalny Zakonu.

Sama nazwa wspólnoty - paulini - wywodzi się od żyjącego na przełomie III i IVw. pierwszego pustelnika chrześcijańskiego Pawła z Teb. Jego życiowa dewiza: Solus cum Deo solo - czyli „sam na sam z Bogiem” stała się tym, co najlepiej wyraża charyzmat białych mnichów. "Pandemia sprawiła, że wielu stało się dziś podobnymi do nas pustelnikami" – zauważa o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „Jesteśmy od świata odseparowani, ale świat nie jest dla nas obojętny. To co dzieje się w świecie jest także częścią naszego powołania, bo jesteśmy w Kościele, Kościół jest w świecie i to nie zło, nie pandemia, to nie układy polityczne, ekonomiczne zależności, ale to Bóg rządzi światem”.

"My potrzebujemy waszej modlitwy a wy naszej, dlatego trwajmy w duchowej łączności, bo choć żyjemy czasem daleko od siebie, to czujemy wzajemną troskę, za którą bardzo dziękujemy" - dodał o. Generał. „Nie możemy być ze sobą wielokrotnie fizycznie to jest jakieś też cierpienie, ale możemy być ze sobą nieustannie duchowo i za tą duchową obecność pragnę serdecznie podziękować”.

Kapłańska posługa w sakramencie pokuty stanowi, od wieków, jedno z głównych zadań apostolskich paulinów, zwłaszcza w sanktuariach maryjnych. Szczególnym ich zadaniem jest też głoszenie Słowa Bożego, szerzenie kultu Matki Najświętszej, Świętych Aniołów i Męki Pańskiej. Zakonnicy obchodzą dziś tzw. uroczystości wewnętrzne. Świętowanie z udziałem wiernych a zwłaszcza dzieci, chociaż w bardzo ograniczonej formie,  odbędzie się w niedzielę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10