W piątek o zmierzchu zapalone zostały lampki na choince na placu św. Piotra w Watykanie, przywiezionej ze Słowenii. Odsłonięta została też oryginalna szopka z włoskiej Abruzji z figurami z ceramiki. Tradycyjna przedświąteczna uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.
W krótszej niż zwykle ceremonii inauguracji symboli Bożego Narodzenia uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello oraz delegacje ich ofiarodawców z miejscowości Castelli w Abruzji oraz ze Słowenii na czele z ministrem spraw zagranicznych Anze Logarem.
Obecni byli przedstawiciele lokalnych Kościołów.
Z powodu obostrzeń na tle pandemii przybyło mniej osób, niż zawsze bierze udział w tym wydarzeniu.
Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z figurami z ceramiki jest dziełem artystów z miejscowości Castelli koło Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła. Figury wykonano w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.
Ważący 7 ton świerk czerwony został przywieziony z gminy Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Jego wysokość to 28 metrów, a obwód gałęzi u podstawy wynosi 70 metrów. Rejon, z którego pochodzi drzewo, słynie z dziewiczej natury, a 90 proc. jego powierzchni stanowią lasy.
Rano papież Franciszek przyjął na audiencji ofiarodawców szopki i choinki, które nazwał "ikonami" Bożego Narodzenia.
Powiedział: "Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym pocieszeniem".
"Lecz, by otrzymać te wszystkie dary łaski, trzeba poczuć się małym, ubogim i pokornym, jak postacie ze żłóbka. Także podczas tego Bożego Narodzenia, pośród cierpień pandemii, Jezus - mały i bezbronny - jest znakiem, który Bóg daje światu" - mówił Franciszek.
"W tym roku, jak nigdy wcześniej - dodał - szopka i drzewko są znakiem nadziei dla rzymian i dla tych pielgrzymów, którzy będą mieli możliwość przybyć, by je podziwiać".
Szopka i choinka pozostaną na placu przed bazyliką do 10 stycznia.
Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku. Dwa razy, w 1997 i 2017 roku, przywieziono choinki z Polski.
Vatican News Christmas tree, Nativity scene lit up in St. Peter’s SquareRok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.