Watykan: Konsultacje ws. nadużyć

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbyła się kolejna wirtualna konferencja poświęcona zapobieganiu nadużyciom względem dzieci i młodzieży. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się przedstawiciele Kościoła z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Próbowano również wyciągnąć wnioski z raportu na temat McCarricka.

Głównym moderatorem wirtualnego spotkania był tym razem szkocki marysta ks. Brendan Geary. Dyskusję otworzył referat pomocniczego biskupa z Bogoty.

Bp Luis Manuel Ali Herrera mówił o czynnikach, które w latynoskiej kulturze sprzyjają nadużyciom i ich ukrywaniu. Wskazał też na proceder turystyki seksualnej oraz na wykorzystywanie młodocianych emigrantów z Wenezueli w takich krajach jak Ekwador, Peru, Panama, Kolumbia czy Chile. Zdaniem bp. Herrary skuteczna ochrona nieletnich wymaga zaangażowania ze strony całego społeczeństwa. W tym celu zaproponował on możliwość wykorzystania telenowel, które są bardzo popularne w Ameryce Łacińskiej i mają wpływ na kształtowanie postaw. Kolumbijski biskup podjął też temat nadużyć, których dopuszczał się przede wszystkich względem kleryków były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick. Jego zdaniem trzeba bezwzględnie walczyć z postawami, które umożliwiały ukrywanie takich zachowań.

W czasie wirtualnej konferencji zabrali również głos psychoterapeuta z Filipin oraz siostra zakonna z Ugandy. S. Alice Jacan zauważyła, że zjawisko nadużyć seksualnych względem nieletnich jest w tym kraju bardzo rozpowszechnione. Okazuje się, że co druga dziewczyna w wieku od 15 do 19 lat doświadczyła przemocy fizycznej bądź seksualnej. S. Jacan podkreśliła, że najskuteczniejszą obroną przeciwko temu zjawisku jest rodzina.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11