Czy in vitro to rzeczywiście tylko szczęście rodziców, którzy cieszą się z narodzin upragnionego dziecka?
Mit 5:
Zakaz in vitro to okrucieństwo względem bezpłodnych par.
Warto najpierw zaznajomić się z istniejącymi metodami leczenia niepłodności, m.in. z naprotechnologią. Jest to metoda wykorzystująca cykl miesięczny kobiety, wokół którego ogniskuje się nowoczesne postępowanie diagnostyczne i lecznicze. Zdarza się, że przyczyna problemów z płodnością jest łatwa do usunięcia. W innych wypadkach też istnieje wyjście – wiele par decyduje się na piękną drogę adopcji.
Mit 6:
In vitro jest metodą leczenia niepłodności.
Nieprawda, in vitro nie leczy, a jest jedynie obejściem problemu. Zapłodnienie dokonuje się przecież poza organizmem kobiety, a osoby korzystające z tej metody nadal pozostają niepłodne. Co gorsza, lekarze często nie próbują nawet diagnozować pacjentów, tylko kierują ich od razu na kosztowne zabiegi in vitro. To trochę tak, jakby nie próbować leczenia chorej nogi, tylko od razu decydować się na protezę.
Mit 7:
In vitro to metoda skuteczna.
Szansa na rozwój ciąży w pierwszym cyklu nie przekracza 30 proc., a prawdopodobieństwo przeżycia dziecka do momentu narodzin wynosi 4–5 proc.
Mit 8:
In vitro to metoda bezpieczna dla kobiety.
U około 2–4 proc. kobiet poddawanych zabiegom in vitro występuje zespół hiperstymulacji. Polega on na pojawieniu się najpierw licznych torbieli jajników. W cięższej postaci pojawia się płyn w otrzewnej, opłucnej i osierdziu, a w drastycznej – zaburzenia układu krążenia, które mogą doprowadzić nawet do śmierci kobiety. Niektóre leki podawane przed stymulacją jajników mogą powodować depresję. Ryzyko ciąży pozamacicznej rośnie przy in vitro o ponad 75 proc., więcej jest też ciąż mnogich i cięć cesarskich.
Mit 9:
Dzieci pochodzące z in vitro są tak samo zdrowe jak dzieci poczęte w sposób naturalny.
U dzieci poczętych metodą in vitro występuje m.in. większe ryzyko nowotworów. Znacznie częściej pojawiają się u nich choroby genetyczne, takie jak zespół Angelmana czy zespół Beckwitha i Wiedemanna. Mają one też zwykle mniejszą masę urodzeniową.
Mit 10:
In vitro rozwiąże problem niżu demograficznego.
W Polsce wskutek stosowania in vitro rodzi się ok. 0,3 proc. dzieci. Nawet jeśli ten odsetek wzrósłby kilkunastokrotnie, byłby to czynnik mający niewielki wpływ na demografię.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.