Zakaz organizacji we Włoszech prywatnych zabaw w miejscach zamkniętych i na otwartej przestrzeni, ograniczenie do 30 liczby uczestników wesel, restauracje i bary zamknięte o północy - to przepisy nowego dekretu rządu w sprawie walki z pandemią.
Szczegóły dekretu podpisanego w nocy z poniedziałku na wtorek przez premiera Giuseppe Contego podają włoskie media. Rząd nie ogłosił nadal tego dokumentu, który ma obowiązywać przez 30 dni. Jest to odpowiedź na dobowy wzrost liczby zakażeń w kraju, wynoszący w ostatnich dniach od 4 tys. do ponad 5 tysięcy.
Na mocy przepisów pozostają zamknięte dyskoteki i sale taneczne. Nowością jest zakaz zabaw i uroczystości, z wyjątkiem ceremonii cywilnych i religijnych, a więc na przykład wesel, w których może uczestniczyć maksimum 30 osób.
Rząd ponadto "stanowczo rekomenduje", by unikać przyjmowania w domach prywatnych więcej niż sześciu osób z zewnątrz. To kompromisowe rozwiązanie najbardziej spornej kwestii po dyskusjach, jakie wywołała propozycja ministra zdrowia, który zaproponował wprowadzenie całkowitego zakazu wyprawiania uroczystości w domach prywatnych, w tym urodzin.
Ponadto postanowiono, że restauracje i bary muszą być zamykane o północy, ale już od godziny 21 nie wolno konsumować na stojąco. W lokalach będzie można przez następne trzy godziny obsługiwać wyłącznie osoby przy stolikach. W ten sposób władze chcą położyć kres zjawisku gromadzenia się klientów przed lokalami gastronomicznymi.
Z poprzedniego roku szkolnego powrócił zakaz wycieczek organizowanych przez placówki oświatowe. Ponadto zabronione jest uprawianie kontaktowego sportu na poziomie amatorskim oraz organizacja zawodów w tej kategorii.
Pierwszy artykuł dekretu stwierdza, że na całym terytorium kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek zawsze przy sobie i ich zakładania we wszystkich miejscach zamkniętych z wyjątkiem prywatnych domów oraz wszędzie na otwartej przestrzeni. Nakaz nie dotyczy wyłącznie obszaru, gdy ma się zagwarantowaną izolację od innych osób, z którymi się nie mieszka. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolniono dzieci do lat 6 oraz osoby, których stan zdrowia to uniemożliwia.
Zalecono również noszenie maseczek w domach prywatnych w obecności osób, z którymi się nie mieszka. Rząd rekomenduje zatem ich zakładanie podczas wizyt krewnych i przyjaciół.
Utrzymano ograniczenie liczby widzów spektakli i koncertów do 200 w salach zamkniętych i do 1000 na otwartej przestrzeni wraz z nakazem utrzymywania metrowego dystansu.
Zabroniona jest organizacja wszelkich wydarzeń, na których mogą gromadzić się tłumy. Dozwolone są tylko targi i kongresy.
Otwarte dla kibiców mogą zostać stadiony pod warunkiem, że zajętych będzie na nich maksimum 15 procent miejsc, a osób nie będzie więcej niż tysiąc.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.