„Niech Miłosierny Chrystus, któremu śp. kardynał Marian poświęcił swoje życie, przyjmie go do swojej chwały. Dziękuję Panu za życie i posługę apostolską tego wiernego świadka Ewangelii ” – napisał Papież w telegramie do abp. Marka Jędraszewskiego po śmierci kard. Jaworskiego. Franciszek jednoczy się ze wszystkimi wiernymi w Polsce i na Ukrainie w modlitwie za zmarłego pasterza szczególnie związanego z archidiecezją krakowską, diecezją zamojsko-lubaczowską oraz z archidiecezją lwowską.
Ojciec Święty przypomniał zaangażowanie akademickie kard. Jaworskiego, jako cenionego teologa i filozofa, profesora wielu uczelni. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II często podkreślał jego szczególny i cenny wkład w rozwój nauki.
Papież przywołał słowa zawołania biskupiego kard. Jaworskiego: „Dla mnie żyć to Chrystus”, które towarzyszyły mu przez całe życie i wyznaczały jego sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów oraz podejmowania decyzji, a także wyznaczały kierunki w różnych dziedzinach aktywności. W sercach ludzi, którzy z nim się zetknęli, pozostawił ślad człowieka sprawiedliwego, szczerego oraz odważnego i kochającego Kościół. Na uznanie zasługuje jego budujące świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji oraz wierności Ewangelii, a także odpowiedzialności za wspólnotę wierzących.
Franciszek dodał, że kard. Jaworski był serdecznym przyjacielem św. Jana Pawła II. Wspierał go w trudach posługi biskupiej i papieskiej. Udzielił umierającemu Papieżowi sakramentu namaszczenia. Współpracował również ściśle jako filozof i teolog z Benedyktem XVI. Franciszka szczególnie połączyła z kard. Jaworskim data konsystorza w 2001 roku, kiedy obaj zostali kardynałami.
W telegramie kondolencyjnym po śmierci kard. Jaworskiego Papież udzielił też swego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom liturgii pogrzebowej: biskupom, rodzinie zmarłego, a także całemu Ludowi Bożemu w Polsce i na Ukrainie.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).