Rozsypane klejnoty

Leżą wśród buków, jabłoni i głogów – 7 kamieni i długi sznur koron. Kto ich śladem wyruszy na trzebnickie wzgórza, pozna wiele tajemnic z życia Księżnej.

Jak do Santiago de Compostela idzie się od muszli do muszli, tak Dużą Ścieżkę św. Jadwigi biegnącą przez Trzebnicę i okolice przemierza się, wędrując za znakiem korony – w formie niebieskiej książęcej mitry z białym krzyżem.

Szlak, powołany dzięki staraniom śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasy, prowadzi do siedmiu kamieni medytacji opatrzonych informacyjnymi tekstami. Można przy nich rozważać cnoty praktykowane przez św. Jadwigę – m.in. wiarę, miłość i miłosierdzie, męstwo. Kamienie znajdują się w miejscach związanych w jakiś sposób z jej życiem – na przykład przy bazylice, na dziedzińcu pobliskiego klasztoru, w średniowiecznej rotundzie, gdzie wspierała potrzebujących.

– Ścieżka została otwarta trzy lata temu. Poszczególne kamienie były święcone w kolejne dni wrześniowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy. Na koniec odbyło się pierwsze przejście całości trasy – mówi ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi.

– Od tego czasu przemierzamy ścieżkę rok w rok. Tym razem w drogę wyruszyło ponad 1000 osób. Po pierwszych trzech stacjach ilość pielgrzymów nieco spadła, bo dalej nie szły z nami już przedszkolaki, ale bardzo wiele osób pokonało całą trasę – ok. 7 km. Można ją sobie oczywiście przejść także indywidualnie, w dowolnym czasie. Trzeba zarezerwować ok. 2–2,5 godz.

Mateusz i Piotrek, uczniowie trzebnickiej szkoły, przeszli w tym roku ścieżkę od początku do końca. – Są miejsca na wzgórzach, gdzie trzeba się trochę napocić – mówią. – Ulubiony fragment? Las bukowy. Wojciech Kowalski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej podkreśla, że na trasie są cudowne widoki. – Ścieżka to miejsce do medytacji, ale ma też wartość krajoznawczą. Można rzucić okiem na całą Trzebnicę, a przy pogodzie nawet na Ślężę – mówi.

Przewodnik po Dużej Ścieżce św. Jadwigi Śl. można nabyć m.in. w Muzeum Regionalnym na trzebnickim rynku. Może „kamienna” trasa medytacyjna jest dobrym przedłużeniem październikowej pielgrzymki z Wrocławia do grobu świętej?

Mała ścieżka św. Jadwigi

Jest już także dostępna dla pielgrzymów i turystów na placu pielgrzymkowym w Trzebnicy. Tworzy ją 15 postumentów z kamiennymi księgami przypominającymi 15 miejscowości związanych ze św. Jadwigą Śląską, m.in. Trzebnicę, Wrocław, Wleń, Krosno.

Ukazują one życiową drogę księżnej – drogę do świętości. Każdej „stacji” towarzyszą sentencje zaczerpnięte z tzw. Legendy Większej. Ścieżka stanowi wotum wdzięczności mieszkańców Trzebnicy za opiekę św. Jadwigi

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2