O tym, dlaczego warto zasilić szeregi Grup Apostolskich, opowiada Klaudia Augustynek.
Teraz jako animatorka RAM wiem, że to wszystko miało jakiś cel. Uważam, że nie bez przyczyny poszłam na scholę, a potem wszystko potoczyło się tak, że przyjęłam błogosławieństwo animatorskie. Rola animatorki nie polega na rządzeniu czy też wydawaniu poleceń typu przynieś, podaj, pozamiataj. Ta posługa umacnia mnie w tym, że jestem prawdziwym apostołem Jezusa. Jak mówił św. Jan Paweł II, nie wystarczy odkryć Jezusa, trzeba Go nieść innym. To nie znaczy, że na siłę mam narzucać komuś moją wiarę. Swoim życiem świadczę o Jezusie i jestem żywym świadectwem. Bardzo budujące były kiedyś słowa mojej przyjaciółki z liceum. Klaudia, podziwiam cię, że w tym szalonym świecie potrafisz dzielić się swoim świadectwem. Jesteś piękna Jego pięknem. Oprócz dawania świadectwa poprzez swoje życie animator to też przyjaciel, który w trudnej chwili poda pomocną dłoń, powie dobre słowo lub wspomoże modlitwą.
RAM sprawił, że ruszyłam do przodu ze swoją wiarą. Wcześniej moja modlitwa była bardzo oklepana: Ojcze nasz, Wierzę w Boga i zdrowaśki… Teraz potrafię rozmawiać z Bogiem! Wiem, że jest moim Przyjacielem i zawsze mnie wysłucha, mogę do Niego przyjść z każdą sprawą. Zaczęłam też bardziej angażować się w przeżywanie Mszy św. i myślę, że moje uczestnictwo w niej jest bardziej świadome. Co więcej, organizowanie uwielbień lub adoracji przyczyniło się do większego skupienia i przeżywania czasu z Bogiem. Grupy Apostolskie dały mi wielką radość, sprawiły, że poczułam się ważna i wartościowa. Gdyby nie spotkania, rekolekcje, dni skupienia, całkiem możliwe, że wpadłabym w bardzo toksyczne towarzystwo. Jestem bardzo szczęśliwa, że akurat w czasie dorastania wpadłam na RAM. Przytoczę tutaj słowa naszego patrona: Młodość to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej potrafi być wysłuchany i kochany. I tak też stało się w moim przypadku: zaakceptowano mnie, okazano mi wsparcie i jestem za to ogromnie wdzięczna.
Jeżeli chodzi o zainteresowanie młodych RAM - trzeba im o nas mówić, pokazywać, jak wspaniale jest spotkać się w tym gronie i najzwyczajniej w świecie pogadać o wierze, o Bogu, o sile wspólnoty. Mamy tyle okazji, by się dzielić tym dobrem, które robimy! Uważam, że w RAM każdy znajdzie swoje miejsce.
Bycie częścią dzieła Jana Pawła II to wielki zaszczyt. Nie można tego zaprzepaścić. Kościół potrzebuje naszej energii i naszego entuzjazmu, by głosić Dobrą Nowinę, nie ma czasu, by wstydzić się Ewangelii. Musimy być wiernymi świadkami Jezusa i pomimo przeciwności, które były, są i będą - nie możemy się cofać. Staram się, by nauczanie Jana Pawła II było ciągle obecne w moim życiu. Ważne są dla mnie słowa: Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć; odkrywania, kim jesteście, odkrywania wartości, które nadają kształt naszemu życiu. Życie to proces, w czasie którego wiele się dzieje i dużo się zmienia. W tym wszystkim potrzebny jest Bóg, który musi czasem trochę namieszać, byśmy się nie pogubili. Dzięki temu poznajemy siebie, jacy jesteśmy naprawdę.
Pomimo tego, że Jana Pawła nie ma już z nami 15 lat, jest on dla mnie autorytetem, człowiekiem o wielkim sercu. Potrafił rozmawiać, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, i pokazywał, jak trzeba żyć".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.