Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu - mówi rzecznik GIS Jan Bondar.
Serwis prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny zawiera w tym roku - jak podkreślił rzecznik GIS - informacje o 600 kąpieliskach.
"Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych np. bakterii Escherichia coli, enterokoków czy obecności w wodzie zakwitu sinic, co objawia się widocznymi smugami, kożuchem i pianą" - wskazał.
Badania obejmują też - jak dodał - m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne odpady w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.
Bondar przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią czystość.
Aktualizacja serwisu - jak zaznaczył - odbywa się na bieżąco. Powstaje on na podstawie danych z szesnastu wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Na stronie sk.gis.gov.pl znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy dla wyprowadzania psa.
Na stronie zamieszczona jest mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i ich wyszukiwarka. Po wybraniu konkretnej lokalizacji wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. W przypadku pozostałych dostępna jest informacja o planowanym starcie sezonu kąpielowego. Szczegółowy raport pojawi się po jego otwarciu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).