„Nie do przyjęcia jest chowanie się za wolnością słowa, by usprawiedliwiać dyskryminację, wrogość i przemoc” .
„Portale internetowe odgrywają kluczową rolę w dyskredytowaniu wspólnot wyznaniowych, propagowaniu nietolerancyjnych postaw i prowokacyjnym przedstawianiu symboli religijnych” – czytamy w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej przedstawionym na forum OBWE w Wiedniu.
Stolica Apostolska podkreśla, że media, aby wypełniać dobrze swoją funkcję w społeczeństwie, muszą być wolne. Wolność jednak wiąże się z obowiązkami, których nie można ignorować. Jednym z nich jest działanie w oparciu o podstawowe normy etyczne. Jak zaznacza watykańska delegacja nie wyklucza to krytycznej debaty na tematy religii i wspólnot wyznaniowych. „Nie do przyjęcia jest jednak chowanie się za wolnością słowa, by usprawiedliwiać dyskryminację, wrogość i przemoc” - czytamy w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej. Wolność wypowiedzi musi pozwalać na rozwój przestrzeni, w której obie strony mogą wyrażać swoje poglądy, z szacunkiem i bez obawy przed oponentem.
Na mediach spoczywa odpowiedzialność za uczciwe i dokładne przedstawianie spraw religijnych oraz umożliwianie członkom wspólnot religijnych wyrażania własnych poglądów. Stolica Apostolska zachęca państwa członkowskie OBWE do opracowania konkretnych wytycznych dotyczących standardów zawodowych i samoregulacji w zakresie tolerancji religijnej i walki z dyskryminacją w mediach.
Watykan zaznacza również jak istotny jest dostęp do mediów. Jego brak może nieść ze sobą poważne konsekwencje. „Pandemia COVID-19 ujawniła, że nierówności w dostępie do informacji najbardziej narażają na cierpienie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Przepaść cyfrowa między bogatymi a biednymi może kosztować życie, zwłaszcza gdy kluczowe informacje na temat koronawirusa nie docierają na czas lub w ogóle do społeczeństw o niskich dochodach” - czytamy w oświadczeniu.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.